Children's Toys

מאמרים

איך מסגלים אורח חיים בריא בגן הילדים

אורך חיים בריא הוא ערך שנרכש ואין טוב מלהקנות אותו בגיל צעיר. ילדים זקוקים למינונים שגופם דורש, לרכיבים שגופם זקוק ולגבולות שנפשם הבריאה זקוקה. אם כך, זה בידינו ההורים והגננות להקנות להם את האפשרות לחיות נכון, לחיות בריא ואפילו ליהנות מזה. איך מסגלים אורח חיים בריא בגן הילדים ?

קודם נבין את הקשיים של הילד ושנית ולא פחות מורכב וחשוב, את הקשיים של ההורה . ילדים בגילאים הרכים עדיין נמצאים בתהליך ההתפתחות הפיזית הרגשית והמנטאלית ואוכל מתקשר לכל אחד מהיבטי ההתפתחות.

מבחינה סנסורית

הילדים נוגעים באוכל, חשים אותו וטועמים אותו. בשלב זה הם לומדים להכיר טעמים ומרקמים שונים. בחלק זה אנו חייבים להיות סובלניים ולעודד את הילדים לנסות את הטעמים והמרקמים החדשים. לעיתים אנו המבוגרים חשים שלא יהיה להם טעים אם לא נמליח או נמתיק את המזון מספיק, אם לא נתבלן ונחזק טעמים, לעיתים אנו בטוחים שהילד לא יאהב את המזונות שאנו לא אוהבים כחלק מהסימביוזה בין ההורה לילד. ילדים יתרגלו לאהוב את הטעמים שניתן להם ונעודד אותם. מבחינה רגשית נוכל לקשר לאוכל הבריא סיטואציות חיוביות, הנאה מהאוכל, טקסי אוכל תחת הרגלים בריאים וכדומה. מבחינת ההורים

זה כבר סיפור ארוך ומורכב. כל מבוגר מגיע עם סיפור חיים וכולו קשור בהמון נקודות לאוכל . אוכל מתקשר לתרבות, לצרכים רגשיים, לחוויות חיים טובות ורעות, למשפחה ולעוד המון סיטואציות שקובעות את תפיסתו בנושא. וכשאדם הופך להורה, אוכל הופך להיות נושא רגיש במיוחד…. אוכל הוא הדרך להעניק אהבה לילדנו, אנו מתמוגגים שהם אוכלים בתאבון רב. ואז הורים שונים מגיעים לגן, חלקם מתמודדים עם בעיות אכילה בבית עם ילדיהם ולכן צריך להיות רגישים באופן משמעותי בנושא. כשרוצים להכניס פרויקט שכזה לתכנית הלימודים בגן חשוב לבצע הכנה מראש. ראשית אני ממליצה להכין תכנית מסודרת בה תכתבו קודם את מטרות הפרויקט, תכניסו מאמרים ונתונים ממחקרים המסבירים את הבעיה, את הסכנה ואת התרומה האדירה שהפרויקט יכניס לילדיכם בהווה ובעתיד. לאחר מכן הסבירו שבחודשים הראשונים לפרויקט יחולו שינויים קלים בתפריט ופרטו עליהם ועל תרומתם לתפריט. ההורים יראו בתפריט גם את האוכל המוכר והאהוב בתוספת של בריאות ( לדוגמא : העשרת התפריט בירקות) .

ספרו להורים שבכל יום אתם מדברים על תזונה בריאה בגן הילדים:

מה זה אוכל בריא ומה תפקידו לגוף שלנו ? מה זה אוכל לא בריא ומה הוא עושה לגוף שלנו ? מה בריא לנו ומה לא – סוגי מזונות איך אנחנו יכולים לבחור מזונות בריאים כשאנו הולכים למכולת או לקניונים עם אמא או אבא ? תסבירו שכל יום תכניסו לתפריט פריט מזין ובריא ותדברו עליו תסבירו שתאפו עם הילדים עוגיות או לחמניות בריאות לאורח כל הפרויקט תשלחו להורים טעימות מהאוכל שהילדים אוכלים בגן ותצרפו מתכון טעים בריא וקל להכנה תשלחו להורים במייל מתוכנים מדליקים, טעימים, מפתים לילדים אך בריאים יותר (פיצות בריאות יותר, לחמניות בריאות, קציצות מיוחדות, סוגי פסטה עם רטבים מזינים ועוד…) בקיצור…. תעשו מזה FUN FUN FUN הפנינג אחד גדול של טעמים. ביישום התכנית תתחייבו לשתף את ההורים מאחר ואורח חיים בריא קורה לא רק בגן אלה גם בבית ומבלי לרתום אותם לכיף שבפרויקט, זה פשוט לא יעבוד… הפרויקט צריך להיערך לאורך כל השנה עד שהילדים יבחרו בעצמם את המזונות הבריאים שיראו להם טבעיים וטעימים ושההורים לא יחושו שכפו עליהם מזונות דלים או שונים ממה שהם רגילים לאכול. בריא זה בהכרח טעים ושמח אך הבחירה חייבת להינתן לילדים ולהורים. הציגו את האפשרות בצורה הדרגתית, טעימה ומהנה … בתאבון ובריאות לכולם…

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן

© 2020 כל הזכויות שמורות למרכז הרפז | המרכז הארצי להכשרת גננות לגיל הרך

שעות הפעילות שלנו למענה טלפוני:
ימים א' - ה' בין השעות 08:30-15:30

     רחוב שושנה פרסיץ 1 תל אביב

     09-7966566

     info@m-harpaz.co.il

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

עכשיו תורך להיות גננת

עכשיו תורך להיות גננת!
רוצה לקבל מאמרים? טיפים ועצות בנוגע לעבודה עם גילאי לידה עד 3?
השאירי מייל והצטרפי לניוזלטר השבועי של מרכז הרפז

מאמרים נבחרים

הכשרת גננות

כל מה שאת צריכה הוא לרכוש את הידע ולקבל את התעודה לה את ראויה-שתעשה לך סדר בראש, תיתן לך את הגאווה והמעמד המגיעים לך ותעזור לך למצוא את הדרך הנכונה והמהירה ביותר לתפקיד חייך.
הצטרפי אלינו למסלול להימודים להסמכת גננות לגילאי לידה עד 3

ממליצה מאודדדדד ללימודים במכללת הרפז, תוכנית שנתית לגן אצל המאסטרית מיכל הרפז. קיבלתי ים של חומר לימוד מאוד מעניין . מי שרוצה להרגיש גננת משמעותית בעלת ידע נרחב בכל נושאי הלימוד חייבת ללמוד את זה.

מיה שמש

צרי איתנו קשר בטלפון - 09-7966566 או מלאי את פרטייך