Children's Toys

מאמרים

אימהות בעידן המודרני ויחסיהן עם גן הילדים

בכל הגלובוס, במשך עדנים, תפקידי האישה והגבר היו ברורים ומוגדרים. כל תרבות הגדירה תפקידים שונים אך החלוקה היתה ברורה. עם השנים, נשים בתרבויות רבות זיהו בעצמן את הרצון והיכולת לפעול בכיוונים ותחומים נוספים שהיו נחלת הגברים בלבד . אז כן, נשים נאבקו במשך שנים כדי לזכות בהכרה ובזכויות שוות המאפשרות להן לקבל החלטות על חייהן ולהשפיע על חיי רבים אחרים שאינם מבני משפחתן בלבד. ועם כל זאת, נשים, כמו גם הגברים, עדיין רוצות להקים משפחה, להביא ילדים ולגדל אותם בנחת . נשים כיום זכאיות, רוצות ומסוגלות לקבל החלטות הקשורות בשני תפקידים תובעניים, בעלי אחריות ואתגרים עצומים והן משתלבות בכל תחום החל מתפקידים בכירים בצבא ועד לכנסת ישראל ולבית הלבן בוושינגטון. כיום, בחלקים גדולים בגלובוס, חלוקת התפקידים כבר אינה ברורה והגדרות התפקידים נמתחו למימדים בלתי מוגבלים. ללא ספק, הזכויות וחופש הבחירה של נשים כיום, לעסוק בכל תחום אפשרי, מעניק לנו הנשים, את האפשרות לממש את יכולותינו ואת בינתנו ובמקביל התרומה לעולם היא עצומה. עם זאת, נותרנו הנשים, עם המון תסכולים הקשורים בשילוב בין הצורך והזכות הטבעית להביא ילדים לעולם, לגדל אותם באהבה ובנחת תוך שאנו נמצאות עם הילדים ולא רק כצופות מהצד וזאת בשילוב זכותנו הטבעית לממש את עצמנו בכל תחום שנבחר. על אף כניסתם של הגברים לתמונה ולמחויבויות הביתיות, עדיין נראה שבמרבית בתי האב, נשים תופסות את החלק המרכזי של ניהול הבית וגידול הילדים. לפיכך, הן נושאות באחריות לביצוע של אין סוף משימות יומיות תחת זמן מאוד מוגבל הקיים ביממה . נשים שגדלו בדורות האחרונים בתרבויות מערביות בעיקר, כבר זכו לחינוך הכולל ערכים של אינדווידואליזם החותר להצלחה אישית, מימוש עצמי, קידמה, השכלה גבוהה ומצוינות . ערכים אלו כיוונו נשים לדרך של לימודים גבוהים ובניית קרירה מצליחה. כמו כן, החברה הישראלית כיום, מצפה מנשים לצאת לשוק בעבודה, לתפוס עמדות בכירות ולהשתלב באופן מלא. אז יכולות יש, רצון יש, לגיטימציה חברתית לשוויון יש, זכויות יש ובכל זאת, למה קשה לנו הנשים, להיפרד מילדינו הקטנטנים כאשר אנו מביאות אותם לגן כל בוקר?

אולי אינסטינקטים אימהיים, אולי ציפיות סותרות מצד המעסיקים והחברה בכלל, אולי מאבק לשוויון בבית ובעבודה שטרם הסתיים, אולי פחדים וחרדות הנולדים עם יציאתם של ילדנו לאוויר העולם ואולי כל אלה ביחד ועוד הרבה סיבות אחרות הם שגורמות, לנו הנשים, להפוך למעיין גומי אלסטי המסוגל להשתנות בהתאם לצו השעה אך מותיר אותנו עם המון שאלות ותהיות לגבי הצלחתנו כאימהות, הצלחתנו כנשות קרירה והצלחתנו כנשים מטופחות העומדות בקריטריונים אופנתיים.

המצב הוא, שנשים רבות המטפחות קרירה אהובה יותר או אהובה פחות, בייחוד אימהות לילדים בגיל הרך, חשות חרדה, רגשות אשם ותסכול כשהן מגיעות לגן בבוקר ונפרדות מילדהן שמנסה "למצוץ" רק עוד כמה דקות מתשומת לבן ובדרך שלהם מכווצים לכל אמא את הלב ושולחים אותה לעבודה עם המון רגשות אשם. וכך, אמהות רבות עוסקות, יחד עם בני זוגן, בהתנהגות של "פיצוי" במקום בחינוך בזמן הקצר שנותר לבילוי יחדיו.

אז מה עושים ? חוזרים אחורה ונשארים בבית, רק למענם ? לא ממש מומלץ אלה אם כן זה בדיוק מה שגורם לאישה שבחרה בדרך זו אושר אמיתי ואין בחירה זו מפחיתה בבינתה וביכולתה, להיפך, בחירה ממקום של אמונה ושלמות, בהחלט מעידה על יכולת ועוצמה אישית לקבל בחירה והחלטה תוך סינון כל האפשרויות והציפיות האין סופיות מצד העולם הסובב. עם זאת, אם הבחירה והצורך הוא להשתלב בשוק העבודה, רגשות האשמה והחרדה חייבים להישאר בצד ובמקומם יש לחבוק את היכולות הקיימות בנו כדי לגדל את ילדנו באהבה ובנחת. גנים רבים כיום, תופסים אחריות רבה על חינוך הילדים, הצבת גבולות והפנמת ערכים בשעות הרבות בהם הילדים נמצאים בגן. התרומה של הגן לעיצובו של הילד כאדם, כבר בגיל הרך, היא עצומה ומשמעותית. לפיכך, מערכת היחסים בין הורים לגן חייבת להיות פורייה והדדית. המפגשים הקצרצרים בבוקר ואחה"צ יוצרים את האשליה שבכלל לא קיימת מערכת יחסים בין ההורים לגן אך בפירוש מדובר באשליה. כל מה שמתחולל בבית הוא תולדה של הגן וכל אשר מתחולל בגן הוא תולדה של הבית. אז מה עושים ? מתאחדים למען ילדינו ! זה מתחיל בחיפוש גן עבור הקטנטנים. לא רק המראה החיצוני, השעות והמיקום הם קריטריונים חשובים, חייב להבין את תפיסת עולמה החינוכית של מנהלת הגן . לפני תחילת החיפושים חשוב שזוג ההורים, אמא ואבא ישבו לשיחה מעמיקה בנושא תפיסת העולם המנחה אותם בחיים ומשקפת את הערכים אותם ירצו להעניק לילדיהם. הינה כמה שאלות מנחות לחשיבה משותפת : תשאלו את עצמכם, מהם הערכים בהם אנו, כהורים, מאמינים ורוצים שילדינו יפנימו ומהו סדר העדיפות ברשימת ערכים זו ? אילו אנשים היינו רוצים שילדינו יגדלו להיות ?

לאחר מכן, חפשו את ההתאמה בניכם לגן : מהם הערכים בהם מאמינה מנהלת הגן וכיצד היא מעבירה אותם לילדים בכל סיטואציה יומיומית? האם קיימת מדיניות בגן המונחלת לכל אנשי הצוות, מדיניות שבאמצעותה אותם ערכים מונחלים לילדים?

כשמצאתם את הגן המתאים לתפיסת עולמכם, צרו בניכם מנגנון של שיתוף, מנגנון שינוהל ע"י מנהלת הגן עם המון שיתוף מצידכם. במנגנון חייב להיות מערכת סנכרון הדדית ושקופה הקשורה למידע שוטף ולתכנית הלימודים השנתית. חייב להיות בניכם שיחות קבועות מראש שנועדו לאיתור כלים לקידום ילדיכם, כלים שיבואו לידי ביטוי בבית ובגן. הדרך לבניית המנגנון היא ארוכה ומחייבת מאמר נפרד אך על יריעה קצרה זו, רק אדגיש את מטרתו העיקרית – תקשורת אפקטיבית המכילה הבנה וקבלה מלאה של צרכים הדדיים, נטולי ביקורת של צוות הגן ושל ההורים כשני מטפליו העיקריים של הילד לטובת חינוכו וקידומו . אם הורים ילמדו לעבוד בשיתוף עם המערכת החינוכית של ילדיהם, כבר בגיל הרך, הכלים וגישה זו כבר יסיעו להם בהמשך בגילאים מאוחרים יותר מול מסגרות חינוכיות של בה"ס והלאה. מנגנון זה ייצור אצלכן, האמהות, תחושת ביטחון, אמון ושיתוף, תחושה שתנטרל את אותן תחושות האשמה והחרדה. בצורה זו ההתנהגות "המפצה" תפנה את מקומה להתנהגות מחנכת ואוהבת שילדכן זקוק לה באמת.

שלכן,

מיכל הרפז

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן