Children's Toys

מאמרים

אפקט ההזדהות ככלי לגיבוש ויחסי אמון בגן ילדים

"הזדהות" הינה אחד הכלים הטובים ביותר במצבי התמודדות. לדעת שגם אחרים כמוך חווים את אותן החוויות הטובות והקשות הופך את החוויה לנורמאלית. "הנירמול" של המצב מאפשר לנו את השקט הנפשי שאנחנו בסדר, זה קורה לכולם, מדובר במשהו נורמאלי וכמה שיותר שכיח כך יותר מרגיע.

אימהות, בייחוד אימהות לילדים ראשונים, מחפשות בנרות כל הזדמנות לפגוש אמהות אחרות כדי להזדהות איתן בחוויות. הן זקוקות לידיעה שהן בסדר, שהילדים שלהם בסדר, שאם התינוק שלי בוכה בלילה, זה ככה אצל מרבית התינוקות. לקרוא מידע בספרים ובאינטרנט, המאפשר לנו לדעת אם החוויות שאנו נתקלים בהם הם נורמאליות, זה יכול לעזור אך מפגש עם אדם החווה את אותה החוויה כמוך, לדבר איתו, לחלוק איתו, להפרות אחד את השני במידע, הוא צורך אמיתי ולא רק כצורך לפתרונות ומידע אלה כצורך אמוציונאלי שיכילו אותך, שיבינו אותך באמת, פשוט לא להיות בודד בחוויה. בעיקר נשים מכירות בצורך של ההזדהות ופועלות בגינו, לפיכך, ניתן לראות המון סוגים של מעגלי נשים פורמאליים ובלתי פורמאליים.

אימהות בחופשת לידה מוצאות את עצמן מטיילות עם עגלת התינוק לפארקים וגני השעשועים היכן שנמצאות אימהות רבות. הנשים מכירות אחת את השנייה ובאופן בלתי פורמאלי, יוצרות מפגשים מכוונים בגני השעשועים שם מתנהלות שיחות הקשורות רק לילדים. האכלות, החתלות, גזים של שלושת החודשים הראשונים, הוצאת שיניים, רישום לגנים וחוויות מול הגנים. שם נוצר מעגל אימהות. ניתן עוד לראות שנשים רבות, בחופשת הלידה נרשמות לחוגים הקשורים לטיפול בתינוקות, יוגה, מסאג' לתינוקות, מוסיקה לתינוקות, התפתחות תינוקות ועוד…אחת הסיבות העיקריות לשמן הן נרשמות לקורסים הוא לספק את צורך ההזדהות, לפגוש אימהות נוספות במעמדן , לדבר על הדברים ולשתף בחוויות ורגשות. גם זהו מעגל אימהות. ישנם מעגלים נוספים בהן קבוצת נשים, בד"כ הומוגנית, בגילאים, בעיסוק או בעיתוי מסוים בחייהן נפגשות על מנת להזדהות. המעגלים הנפוצים במיוחד הם המעגלים הווירטואליים בפורומים השונים שם מתנהלות שיחות על כל נושא שבעולם, כל פורום וקהל היעד שלו.

מנהלות גנים רבות מתמודדות עם "בדידות" בחוויה. עיסוקן הדינאמי, המגוון, עמוס האחריות מותיר אותן לבד בעמדת ההובלה. הצורך להיות שם חזקה עבור כולם, תמיד לשמש כמודל לחיקוי, תמיד לפחד מלאבד שליטה, תמיד לפחד מלעצור, תחושות השחיקה וגם תחושות העונג העילאיות של הצלחה, של תרומה, של שינוי, של עצמאות בעסק משלך, התגמול המדהים לראות את ילדי הגן בסוף שנה מחבקים אותך, אוהבים אותך, מעריצים אותך יוצאים מוכנים ומצוידים בכלים שאת נתת לעבר השלב הבא בחייהם. עם מי את חולקת את כל אותן תחושות ?? עם מי את מזדהה ? מנהלות רבות שפגשתי לא מצאו מקור להזדהות והכלה. מול צוות הגן אסור להתפרק וגם אסור לדבר על התגמול האישי שמה "תגניבי" לעצמך את כל הקרדיט ולא תעצימי את עבודתם המסורה. וכשאת חוזרת הביתה מי מכיל אותך באמת? עם מי בבית תוכלי להזדהות ? גם אם בן זוגך נעים ומשמש כאוזן קשבת, הוא לא באמת יכול להבין אותך, הוא לא יכול להזדהות. מנהלת יקרה, אל תישארי לבד בחוויה, יש מעגל עצום של מנהלות גנים ברחבי הארץ והן לא שם כתחרות, הן שם כעמיתות למקצוע כל כך מאתגר כמו שלך. האמיני בי, פגשתי במשך שנים, מאות ואלפים של מנהלות גנים וכן… כולכן חולקות את אותן החוויות, כולכן נתקלות באותם הקונפליקטים, האתגרים, התחושות, ההתרגשות. צרו או בחרו מעגל רלוונטי ודברו בניכן, התייחסו לצורך ההזדהות שבכן, הכילו אחת את השנייה ולא רק ברמה הטכנית של פתרונות וכלים, שתפו אחת את השנייה בתחושות על כל עוצמתן. השתמשו במעגל אליו נכנסתן ככלי למניעת שחיקה, ככלי ממנו תוכלו לרוקן אנרגיות בלתי רצויות ולמלא את עצמכן באנרגיות חיוביות. עודדו אחת את השנייה ממקום של הבנה כנה ופרגנו אחת לשנייה על כל עשייה והצלחה. אם תתפסו יוזמה אמיתית, תוכלו ליצור מעגל בעצמכן ולהזמין כמה מנהלות גנים שאינן מאזורכן למפגש פרונטאלי מתוכנן ופרטו את מטרותיו. אם אינכן מעוניינות להיכנס למעגל פרונטאלי, אני מזמינה אתכן לפתוח מעגל מנהלות גנים בפורום באתר של מרכז הרפז. את הפורום הנ"ל הקמתי לא רק על מנת שתוכלנה לפנות אלי בכל שאלה, הקמתי את הפורום על מנת לאפשר למנהלות הגנים ליצור מעגל הזדהות . בפורום, מצד אחד, תוכלו לכתוב על חוויות משלכן, על התחושות הקשות והטובות שחוויתן, ומצד שני, לקרוא את אשר אחרות כתבו ולהגיב אליהן ממקום של הזדהות, לעודד, לפרגן, לתת עצה והכוונה. אני מקצה רק עבורכן את הפורום על מנת לאפשר לכן את ההכלה ההדדית . מקווה מאד שתשתמשו, תהינו ותפיקו ממנו עולם ומלואו.

שלכן,

מיכל הרפז

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן

#תעודתגננת