Children's Toys

מאמרים

האם ניתן לחנך ילדים החל מהגיל הרך למעורבות חברתית ?

בימים אלו כל התסכול, האכזבות והכעסים של אזרחי המדינה נפרשים לעיננו על מסכי הטלוויזיה. אנו צופים מזדהים או אולי מתנגדים לאמירות, לאופי המחאה ומגיבים ליד ילדינו שלא נעלמים מהשטח כשהטלוויזיה דולקת. מה אתם עושים כשהטלוויזיה נדלקת בשעת החדשות וכל סיפורי המחאה מופיעים במלוא הדרם, האם אתם מעבירים לערוצי הילדים או צופים ליד הקטנטנים ואפילו מגיבים ??

על אף הקושי של ילדים להבין לעומק את סיבות למחאה החברתית ואת האמוציות האופפות אותה, הם בהחלט מבינים ומרגישים סערות בבית ומחוצה לו . השאלה האם לשתף אותם בנושא או למנוע מהם את הידיעה, עולה באופן טבעי בייחוד שהם שואלים, "אבא מה קרה בטלוויזיה ??" נדמה לנו שהם קטנים מדי כדי להבין במה מדובר, נדמה לנו שכדאי למנוע מהם את כובד הנושא ולעטוף אותם, לפחות בילדותם, בעטיפה מצוירת בעולם מושלם. החשש מפגיעה בתמימותם גורמת לנו להסס כשמדובר בלומר להם את האמת הגלויה.

מה יקרה אם ילד בגיל הרך בין שנתו הרביעית לשביעית, יגלה לפתע שהאנשים הגרים במדינת ישראל אינם מרוצים מההחלטות הנעשות ע"י מנהיגיה ואפילו עושים משהו בשביל לשנות ?? האם העולם יראה לו כמקום מפחיד לחיות בו ??

זהו בדיוק אחד מהמקרים המקלים עלינו בעת חינוך ילדנו. באם אנו מזדהים עם המחאה עם הסיבות שהובילו אליה או עם עצם המחאה עצמה והמעורבות החברתית, זוהי הזדמנות לחשוף את הילד לערכים בהם אנו מאמינים ואף והסביר ולהדגים דרך המחאה. בהחלט אין ממה לחשוש, מעורבות חברתית תופסת משמעות החל מהגילאים הרכים. לדרוש את מה שמגיע לי זה לגיטימי לחלוטין. גם בטיול למכולת יש גבולות וחוקים, אי אפשר לקנות כל דבר ואת כל מה שרוצים, חשוב לבדוק אם המוצר יקר או במחיר סביר, האם המחיר צודק או מופרז. גם בגילאים הללו ניתן להסביר לילדים מה הם מוצרים שניתן לקנות ואילו הם מוצרים שאי אפשר לקנות כי הם יקרים מידי ובכך לחנך אותם לשינוי ולמעורבות. זוהי התרומה שלהם למחאה. ללא ספק, ערכים ניתן וחשוב לבטא בכל גיל, לא צריך לחשוב שהקטנטנים לא מבינים, הם באמת לא יבינו אם לא תסבירו. המחאה היא גילוי אמתי של ערכים הקשורים במעורבות חברתית, חתירה לשוויון מעמדות, נחישות ודמוקרטיה ותתפלאו הם מסוגלים להבין בדרך הבריאה שלהם ובעתיד זה יתגבש לדעה ודרך חיים. תנו להם להיות שותפים אם זה במכולת בבחירת המוצרים, בחנות הצעצועים ובכל מה שאתם עושים וחושבים בהקשר למחאה. בין אם הם ואתם תזדהו אם המחאה או לא, זהו כלי להעברת מסרים וערכים, השתמשו בו .

שלכן,

מיכל הרפז

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן

פוסטים אחרונים

הצג הכול

תודה לך גננת יקרה

סופה של שנת הלימודים הגיע, בחלק מהגנים כבר נערכו מסיבות הסיום ובחלקם עדיין לא. נראה כי סוף השנה הוא זמן טוב לסגירת מעגלים והתייחסות לכל אשר היה בשנה שעברה. מידי שנה, לכל מסיבת סיום, נערכים ההורים הרשו

הורים, כיצד תסבירו לילדיכם שכסף אינו גדל על העצים?

החופש הגדול ידוע גם כ'מסחטת כספים' רצינית עבור ההורים. רק הבוקר שמעתי בתכנית רדיו פופולרית עד כמה "זה יקר לגדל ילדים" , אמירה שאפשר להניח שאנשים רבים מסכימים עמה . וודאי כל הורה חווה את זה : בילוי עם

© 2020 כל הזכויות שמורות למרכז הרפז | המרכז הארצי להכשרת גננות לגיל הרך

שעות הפעילות שלנו למענה טלפוני:
ימים א' - ה' בין השעות 08:30-15:30

     רחוב שושנה פרסיץ 1 תל אביב

     09-7966566

     info@m-harpaz.co.il

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

עכשיו תורך להיות גננת

עכשיו תורך להיות גננת!
רוצה לקבל מאמרים? טיפים ועצות בנוגע לעבודה עם גילאי לידה עד 3?
השאירי מייל והצטרפי לניוזלטר השבועי של מרכז הרפז

מאמרים נבחרים

הכשרת גננות

כל מה שאת צריכה הוא לרכוש את הידע ולקבל את התעודה לה את ראויה-שתעשה לך סדר בראש, תיתן לך את הגאווה והמעמד המגיעים לך ותעזור לך למצוא את הדרך הנכונה והמהירה ביותר לתפקיד חייך.
הצטרפי אלינו למסלול להימודים להסמכת גננות לגילאי לידה עד 3

ממליצה מאודדדדד ללימודים במכללת הרפז, תוכנית שנתית לגן אצל המאסטרית מיכל הרפז. קיבלתי ים של חומר לימוד מאוד מעניין . מי שרוצה להרגיש גננת משמעותית בעלת ידע נרחב בכל נושאי הלימוד חייבת ללמוד את זה.

מיה שמש

צרי איתנו קשר בטלפון - 09-7966566 או מלאי את פרטייך