Children's Toys

מאמרים

הפרעות קשב בקרב צוותי חינוך בגני ילדים

מה עושים כשרוצים לעודד ילדים ליצירה והבעה אם ברגע הראשון שידנו נוגעות בגואש ובחימר, כל גופינו מתכווץ ואי אפשר שלא לקלוט את תחושת הסלידה שאנו חשים ממגע בחומרים… מה עושים כשאנו מעוניינים ללמד ילדים על ערכים של סדר ותכנון מראש, בזמן שאנו מתפזרות ופועלות בצורה אסוציאטיבית… מה עושים כשאנו מעוניינים ללמד ילדים על דחיית סיפוקים כשאנו לא עוצרות לרגע, מנסות להספיק את הכל בבת אחת ומונעות מדחפים ….

נמצא שגננות רבות מגלות, עם הגיען למקצוע, קשיים שמעולם הן לא נאלצו להתמודד כפי שהן מתמודדות בגן. גננות רבות מגלות קושי במגע עם חומרים במרקמים שונים, קושי במגע עם החול, עם חימר, עם גואש, בצקים, קצף ועוד.. על אף ההבנה שעל מנת לסייע בהתפתחותם הסנסורית של ילדי הגן יש לחשוף אותם למרקמים שונים, הן מתקשות להציג חוויה חיובית בעת מגע עם החומרים. רבות מהן נמנעות משימוש בחומרים ומעדיפות דשא סינטטי על חול, פלסטלינה על חימר וחלקן אף משתמשות בכפפות .

מנהלות גנים וגננות רבות הלוקחות על עצמן את ניהול הגן, נחשפות לימים עם ריבוי מאד גדול של משימות ומתמודדות עם דרגות קושי שונות בדחיית סיפוקים, היפראקטיביות, בקבלת החלטות, אימפולסיביות בתגובות, קשיים בסדר וארגון של משימות ועד הפרעת קשב מאובחנת. כל אלה עשויים בעיקר להקשות על ניהול הגן ועל הנחלת ערכים של סדר, תכנון מראש ודחיית סיפוקים למול הילדים בפרט. נראה שהגננות עשויות להתמודד עם אותם הקשיים עימם מתמודדים ילדים רבים בגן המגלים כמותן קושי או לקות בהתפתחות הסנסומוטורית, היפראקטיביות, קושי בדחיית סיפוקים, קשיי ארגון ועוד… לעיתים גננות רבות מסוגלות לראות בילדים שיקוף לאותם הקשיים שחוו בילדותן וחוות עד היום אולם, על אף ההזדהות והאמפתיה, הן מתקשות לתת מענה.

עיכובים התפתחותיים קיימים באחוזים לא מבוטלים בכל גן ילדים ובכל תחומי ההתפתחות ועם השנים חודרת ההבנה שהגיל הרך הוא הזמן הקריטי בו רבים מהעיכובים ניתנים לאיתור וטיפול. יחד עם זאת חשוב להכיר שרבים מאנשי החינוך נחשפים לאותם הליקויים הקיימים בעצמם ומתקשים לתת לילדי הגן את המענה בכלל ולילדים החווים את הקושי בפרט. כיצד מונעים חוויה שלילית על שולחנות החומרים ובגן בכלל ?

גננת בעלת קשי במגע עם חומרים חייבת להעביר את הידע והתפקיד לאיש חינוך בגן שאין לו רתיעה במגע עם החומרים. איש החינוך הנמצא עם הילדים על שולחנות החומרים צריך לגעת בהנאה בחומרים בזמן שהגננת מתווה את התרבות והערכים המתקיימים על השולחנות . חשוב שלא לנסות ולהתעקש עם הרתיעה באמצעות כפפות או כל סוג של חוצץ אחר מאחר והמסר העובר לילדים הוא הפוך לחלוטין ממה שאנו מעוניינים להעביר בעת הגשת החומרים.

ומנהלת / גננת בעלת הפרעת קשב החודרת לעולמה הניהולי והחינוכי בגן, חייבת להיעזר באסטרטגיות של סדר וארגון וחלוקת תפקידים ברורה שתאפשר לה לפעול בצורה מאורגנת ולא מדחפים וכמו כן, לשמש מודל ברור לילדים. כל אחד מאיתנו בבואו לבחור מקצוע ,לא תמיד נותן את הדעת על ההתמודדות שתידרש ממנו עם נקודות חולשה הקיימות בו. רבות ממנהלות הגנים והגננות לא חשבו שהן יהיו חייבות להתמודד עם מגע מתמיד בחיות שונות, חומרים במגוון רחב של מרקמים, מגע שוטף עם חול ובוץ ואת כל זה אי אפשר החליף בחומרים לא טבעיים אם כאנשי חינוך אנו שואפים לסייע לילד להתפתח באופן התואם את העולם והטבע הקיים סביבו. וכשמדובר בתחום הגיל הרך כל גננת, כל סייעת וכל מנהלת בבואה להקים גן ילדים, חייבת לחזור לאותם מקומות הכי טבעיים, ליסודות הטבע ולהבין אם ביכולתה ליצור חוויה חיובית ולשמש מודל לאותם הערכים, ההרגלים, המסרים והגבולות אותם היא מעוניינת להעביר לילדים וזה כשלב ראשון בתהליך התאמה למקצוע.

שלכן,

מיכל הרפז

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן

#ADD #ADHD #הפרעותקשבוריכוז #תעודתגננת