Children's Toys

מאמרים

התאגדות הורים מול מנהלת הגן- הפחד וההתמודדות

התקשורת ככלב השמירה של הדמוקרטיה, מרבה לעלות ולהציף לאחרונה ולמעשה כל הזמן, סיפורים על גננות ומורים שחוטאים בתפקידם החינוכי. גננת שהשפילה ילד, מורה שלימדה על שואה באמצעות גילויי גזענות, גננת שצעקה ועוד ועוד …..למול כל סיפוריי האימה הללו ניצבים ההורים חסרי הביטחון מול מערכת חינוכית פורמאלית ובלתי פורמאלית ענקית חסרת וודאות ומאד לא אמינה .

איך אדאג לכך שהילד שלי לא ייפול לידיה של גננת כזו ????

ללא ספק קיימת מערכת יחסים מאד לא יציבה בין ההורים למערכת החינוך כשני גורמים עיקריים האחראיים על חינוכו של הילד והאמורים לשתף פעולה באופן מלא על מנת שזה יחונך בצורה מיטבית ויצמח להיות אדם בעל דימוי עצמי חיובי גבוהה. מערכת היחסים שנוצרה מבוססת על המון חרדות, אי וודאות וחוסר ביטחון בוודאי בשל מכלול של גורמים כגון תרבות, מצב ביטחוני, כלכלה ובעיקר האופן שהמערכת החינוכית החל מגיל 0 נתפסת !

אז נכון להיום יש לנו דור של הורים חסרי ביטחון במערכת החינוכית ואמונה שאין באמת על מי לסמוך כששמים את הילד בגן או בבה"ס וגם אין לאין לפנות. הדרך היחידה שלהם לבטא זאת היא באמצעות הזדהות .

הורים רבים מדברים ומזדהים אחד עם השני, מספרים, מפרשנים ועורכים מפגשים על מנת לדון ולחרוץ דין לגננת. תרבות ההזדהות בין ההורים כגוף אחד מול המערכת החינוכית הגדולה יצרה "תרבות של הלהום" התאחדות, התאגדות והתלהמות של קבוצת הורים המפעילים לחץ בלתי מתון על המערכת לביצוע החלטות שנראות להורים כנדרשות. בתוך הגנים הפרטיים ניתן לראות התאגדות של הורים המתאחדת לשינוי החלטה בנוגע לפיטוריי עובדת, בנוגע לביטול ימי חופש שנקבעו בגן מלחתחילה, להוצאת ילד שמרבה לנשוך מהגן ועד להקמת גנים חדשים המבוססים על פורמט חדש הנקרא "גן הורים" ובו ההורים הם המנהלים כאשר די ברור לכולם שאלו צמחו בדיוק מאותו מקום של חוסר אמונה במערכת .

התאחדות ההורים כנגד המערכת היא פעולה מרדנית חד משמעית שחייבת להדליק נורה אדומה זרחנית לכל המערכת החינוכית בכלל כמו גם לכל איש חינוך, גננות, מנהלות גנים ומורים. למה ההורים נוקטים בפעולה של מרדנות ? למה הם חשים שהם זקוקים להפוך לכוח גדול כדי להישמע ? האם באמת רק כשההורים מתאגדים, מתמרדים, שובתים ופונים לתקשורת רק אז נותנים במה לדבריהם ?

תזכרו שילד שלא מקבל תשומת לב ואוזן קשבת לוודאי יחוש חוסר ביטחון, ייסגר ולא יהיה פנוי ללמידה והקשבה וכאן בדיוק ייבחר לנקוט בהתנהגות מרדנית על מנת להשיג את תשומת הלב ולהישמע . הלא כך בדיוק קורה גם לנו כאנשים מבוגרים ? אם נחוש שאין לנו אוזן קשבת למול המערכת המקבלת את ההחלטות, אין מקום לדברינו, לוודאי נחוש חוסר ביטחון, נאטם בפני המערכת ולא נהיה פנויים ללמוד ולהבין אותה ולא רחוק היום בו נבחר לפעול במרדנות.

השאלה המרכזית לכל זה היא למעשה, האם המערכת החינוכית, החל מהגנים הפרטיים, מעונות היום, גנים ציבוריים ועד ביה"ס התיכון, האם אלו באמת נותנים מקום להורה למשב ולבקר את המערכת ???

תחשבו לרגע… כשלדבריו של מישהו יש משקל וחשיבות תמיד יקצו לו : 1. מקום 2. זמן 3. משאבים !!

בגנים הפרטיים, מנהלות גנים רבות כלל לא מקצות מקום לשיחות מול הורים. בגנים אחדים שכן הקצו חלל אותו כינו משרד לא עבר חודש לפני שהוא הפך למחסן לדברי יצירה .

האם מנהלת הגן מצליחה להגדיר זמן במהלך היום שבו היא פנויה טכנית ורגשית להקשבה להורה ? בתוך ניהול לוח הזמנים הצפוף של הגן, ניראה שגנים פרטיים רבים לא מצליחים להגדיר זמן המוקצה להורה בלבד ומותרים להורה את האפשרות ליצור קשר בשעות הערב אך גם זה נועד לנושאים חריגים, שאלות מיוחדות קונקרטיות ולא למשוב כללי.

האם הוקצו משאבים ותקציב שנועדו ליצירת דרכי תקשורת להעברת המשוב ? הכשרות בנושא, זמני ואמצעי עצירה מהשגרה לצורך בדיקה ומשוב כדי לטפח את מקומו של ההורה ולתת משקל ומשמעות לדבריו ?

בגנים עירוניים האתגר בנושא מתעצם כשהגננת נושאת יחד עם סייעת לצידה באחריות על 35 ילדים. האפשרות למצוא זמן ומקום לשיחות קשובות מול ההורה היא בגדר בלתי אפשרי. גננות מציעות להורה את האפשרות ליצור קשר טלפוני בשעות מוגדרות בערב אולם לשיחות קשובות ומשובים פרונטאליים אין מקום בכלל . בחלל הגן בשעות הפעילות אין כלל מיקום לקיים שיחות מעין אלו ומתי יימצא הזמן המתאים כשנוכחותה של הגננת תמיד נדרשת ? האם על הגננת לקיים שיחות אלו בשעות הערב על זמנה הפרטי וללא תגמול בשכר ?

בביה"ס הסיפור לא משתנה כלל רק המערכת החינוכית מסתעפת ותמיד מחוסר פניות של המורה נדמה להורה שעליו לעקוף ולגשת ישירות לרכזת, ליועצת ולמנהלת . האם מערכת החינוך הענקית מגיל 0 תופסת את דבריו של ההורה כרצויים בכלל או אולי עדיף שיסמוך, יאמין וישתוק ???

מערכת חינוכית בין אם היא פרטית ובין אם היא ציבורית חייבת להיות בעלת חוט שדרה איתן ויציב, גבולות ומדיניות ברורה שתוביל למטרות. בוודאי שלא כל הורה בתוך המכלול התרבותי והאישי הקיים בישראל יסכים עם הדרך והמטרות אולם, הייתכן שמערכת המצפה מההורה לשיתוף פעולה תנקוט בבלעדיות ומשוב חד צדדי ותצפה מההורה לשתיקה ? אי אפשר שהמערכת החינוכית תטען שהיא כן נותנת מקום לדבריו של ההורה ולכן מסמנת תאריכים על לוח השנה בתור אסיפות הורים ושיחות הערכה הרי ההורה לא נעלם וצץ רק בתאריכים אלו…

חוסר הקצאת מקום, זמן ומשאבים לתקשורת הולמ