Children's Toys

מאמרים

חנוכה בגן הילדים כהזדמנות לפיתוח יצירתיות ודימיון

אחת הדרכים בהן הילד לומד על עצמו ועל העולם היא באמצעות היצירה. במהלך השנה ובהתאם לשלב ההתפתחותי של הילד, אנו מכניסים פעילות יצירה לתכנית הלימודים בגן. צביעה, גזירה, הדבקה, בנייה, מריחה, הן פעולות הקשורות להתפתחות הסנסו – מוטורית, הרגשית והקוגניטיבית. אחת המטרות החשובות ביצירה היא פיתוח היצירתיות והדמיון של הילדים. איננו יכולים לומר לילד מה לצייר, אנו צריכים לתת לילד לצייר את פרי דמיונו.

לקראת חג החנוכה גני הילדים רועשים וגועשים. כולם עסוקים בהכנת יצירות שיקשטו את קירות הגן, הכנת חנוכיות והערכות למסיבת החג ( השנה מסיבות מצולמות..). לעיתים, לחץ הזמנים שבו שרויות הגננות, והרצון להראות תוצאות להורים, עשוי להקשות על ביטוי היצירתיות של הילדים. בחנוכה, כל הילדים בכל גן… מכינים חנוכייה אותה ייקחו הביתה אל הוריהם. בגנים רבים ניתן לראות, שהחנוכיות אותן הילדים מכינים תהיינה כולן זהות….כל הילדים יכינו את אותה החנוכייה. עץ או מתכת עליה יודבקו בתי נר, יפוזר אבק מנצנץ והרי לכם חנוכייה כשרה. גם בפעילות שכזו בהחלט קיימת תרומה. אך לא לפיתוח היצירתיות ודמיונו של הילד. בעברי כגננת, הייתי מתכוננת ימים רבים לקראת חנוכה: נוסעת בין מפעלים, מחפשת באשפה שאריות בדים, בקבוקים, פלסטיקים, מתכות נקיות ועוד מיני חלקים מעניינים שאפשר למחזר לחנוכיות. הייתי משתפת את ההורים ומבקשת שיביאו לגן כל מיני חלקים מעניינים: דיסקים, קופסאות מיוחדות, חלקי מתכת מעניינים, חלקי עץ, פלסטיקים ועוד… בפעילות היצירה דיברתי עם הילדים על החנוכייה, הצגתי אותה בפניהם , דיברתי על המבנה שלה, על המשמעות שלה, ולמעשה, הצבתי כללים מנחים הקשורים לדוגמא, למספר הנרות והשמש. מכאן, כל ילד היה ניצב מול קופסאות ממוינות של חלקים שונים ובונה לו חנוכייה לפי פרי דמיונו.

כמובן שהגננת וכל הצוות חייב לסייע, להנחות, להציע ולחזק את הילדים, אך המטרה היא לאפשר לדמיונם של הילדים לפעול.

הכלל המנחה הוא : התוצאה איננה חשובה אלה התהליך !


לפני שאתם שולחים להורים את החנוכיות, סדרו אותם לתערוכה בגן, צלמו אותה ובכך שקפו להם את הייחודיות של כל חנוכייה וחנוכייה, וכמובן שכל הורה יבחין שהחנוכייה של ילדו היא היפה ביותר :-)

כמו כן, מומלץ לשקף את מטרתה של הפעילות ואת הלך הרוח בעת הפעילות במייל הסיכום השבועי .


חנוכה הוא בהחלט חג משמעותי בגני הילדים. התייחסות לכל האפשרויות שחג זה מציג יכולה להפכו לכלי חינוכי אדיר!!

חג שמח ומהנה לכולם

שלכן,

מיכל הרפז

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן

© 2020 כל הזכויות שמורות למרכז הרפז | המרכז הארצי להכשרת גננות לגיל הרך

שעות הפעילות שלנו למענה טלפוני:
ימים א' - ה' בין השעות 08:30-15:30

     רחוב שושנה פרסיץ 1 תל אביב

     09-7966566

     info@m-harpaz.co.il

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

עכשיו תורך להיות גננת

עכשיו תורך להיות גננת!
רוצה לקבל מאמרים? טיפים ועצות בנוגע לעבודה עם גילאי לידה עד 3?
השאירי מייל והצטרפי לניוזלטר השבועי של מרכז הרפז

מאמרים נבחרים

הכשרת גננות

כל מה שאת צריכה הוא לרכוש את הידע ולקבל את התעודה לה את ראויה-שתעשה לך סדר בראש, תיתן לך את הגאווה והמעמד המגיעים לך ותעזור לך למצוא את הדרך הנכונה והמהירה ביותר לתפקיד חייך.
הצטרפי אלינו למסלול להימודים להסמכת גננות לגילאי לידה עד 3

ממליצה מאודדדדד ללימודים במכללת הרפז, תוכנית שנתית לגן אצל המאסטרית מיכל הרפז. קיבלתי ים של חומר לימוד מאוד מעניין . מי שרוצה להרגיש גננת משמעותית בעלת ידע נרחב בכל נושאי הלימוד חייבת ללמוד את זה.

מיה שמש

צרי איתנו קשר בטלפון - 09-7966566 או מלאי את פרטייך