Children's Toys

מאמרים

יום הבחירות בגני ילדים – האם לקיים לימודים כרגיל?

המלצות מתוך אתר ynet

יום הבחירות מוגדר על פי החוק כיום שבתון, ומרבית העובדים במשק ייהנו בו מיום חופשה, אבל יש לא מעט עובדים שייאלצו למהר לאחר ההצבעה למקום עבודתם. מי מחויב לעבוד ביום הזה? כיצד מתוגמלים עובדים המחויבים לצאת לחופשה? ואיך ניתן להתמודד עם הפרת החוק מצד מעסיקים? המדריך שלפניכם, שהוכן בסיוע הממונה על יחסי עבודה במשרד התמ"ת, שלמה יצחקי, מנסה לענות על השאלות הללו.

מי נהנה מחופש ומי חייב לעבוד ביום הבחירות?

יום הבחירות הוא יום שבתון לפי הקבוע בחוק יסוד הכנסת. משמעותו של יום שבתון היא שלמעסיק אסור לחייב עובדים להגיע לעבודה. וועדת הבחירות המרכזית קבעה רשימה של שירותים ציבוריים שחורגים מהכלל הזה ויכולים לחייב בהגעה לעבודה. בין השירותים שיפעלו ביום הבחירות נמנים שירותי תחבורה, חניונים ותחנות דלק; כוחות הביטחון ושירותי הצלה; אפיית לחם והובלתו ויצור מוצרי חלב; שירותי תקשורת; מפעלי מים וחשמל; אספקת דלק והעברתו; עיתונות, רדיו וטלביזיה; בתי אוכל ומסעדות, בתי קפה וקיוסקים, בתי מלון ופנסיונים; תיאטראות, בתי קולנוע ובתי שעשועים אחרים; מפעלי חרושת וחקלאות שתהליכי היצור בהם מתנהלים ברציפות; הובלת פירות, ירקות ותוצרת חלב (עד שעות הצהריים); חנויות לממכר מזון (עד הצהריים). שירותים הפועלים בימי שבת וחג במתכונת מיוחדת, יפעלו ביום הבחירות באותה מתכונת.

מי לא צריך לעבוד?

כל השאר. למשל: בתי ספר ואוניברסיטאות, גני ילדים ומעונות יום, מפעלים, חברות היי-טק ותקשורת, הבנקים והדואר, משרדי ממשלה ורשויות מקומיות, קופות החולים, חברות בנייה, חנויות, מקומות בילוי ומוקדי שירות הסגורים בשבתות, ועוד ועוד.

האם ניתן לחייב עובדים בענפים אחרים להגיע לעבודה?

לא. מעסיק אינו יכול להכריח לעבוד ביום השבתון, אך מצד שני אין גם איסור על עבודה ביום הזה. הדברים נתונים להסכמה בין הצדדים.

האם מי שעובד ביום הבחירות יספיק להצביע?

בכל השירותים הפועלים ביום הבחירות המוזכרים לעיל, צריכה להינתן לעובדים האפשרות להצביע.

האם העובדים היוצאים ליום שבתון מאבדים יום חופש על חשבונם?

על פי חוק הבחירות, המעסיק צריך לשלם לכל עובד שעבד אצלו לפחות 14 יום ברציפות עבור יום השבתון את השכר הרגיל שהוא משתכר אצלו ביום עבודה רגיל.

כמה משתכר מי שעובד ביום הבחירות?

החוק אינו מתייחס לסוגיית תשלום השכר לעובדים שכן הגיעו לעבודה, אבל במשך השנים נוצרו נהלים המחייבים את המעסיקים לשלם לעובדים שכר של 200%. הנוהל מבוסס על הסכמה בין ההסתדרות וארגוני המעסיקים, הוראות שנקבעו בתקשי"ר לעובדי המדינה ופרשנות של יו"ר ועדת הבחירות המרכזית לכנסת. לחילופין, יכולים למעסיקים לשלם לעובדים שכר רגיל בתוספת שעות חופשה בתמורה לשעות העבודה שעבדו בפועל ביום הבחירות. הואיל ועובד שמחויב לעבוד מקבל 200% שכר, עובד שהתנדב ומסכים לעבוד מרצונו יקבל גם הוא לפחות 200% וייתכן שאף יותר, תלוי בהסכמה בין הצדדים.

האם מעסיקים כאלה, ששוכרים עובדים באופן זמני ביום הבחירות בלבד, או כמה ימים לפני הבחירות, צריכים לשלם להם ביום הבחירות שכר כפול?

כן. לפי הנוהל, כל עובד שמגיע לעבודה ביום הבחירות צריך לקבל שכר כפול.

יש מקרים שבהם שני בני זוג עובדים במקומות שפועלים ביום הבחירות, אבל בתי הספר וגני הילדים סגורים. מה הם יכולים לעשות עם הילדים?

הם יאלצו לעשות מה שעושים הורים רבים בפורים, בחודש אוגוסט, אחר הצהריים ובשאר אירועים שבהם ההורים צריכים לעבוד והילדים בבית: לנסות לקבל יום חופש, לשלוח את הילדים לסבתא, או להזעיק את הבייביסיטר…

מה יעשה עובד שלא הגיע לעבודה ביום השבתון ולא קיבל שכר?

אם מדובר במקום עבודה שאסור לו לחייב עובדים לעבוד, מדובר בעבירה פלילית, ולכן העובד יכול להתלונן במשרד התמ"ת או להגיש תביעה בבית הדין לעבודה.

ומה יעשה מי שהגיע לעבודה ולא קיבל תגמול כפול עבור עבודה ביום השבתון?

עובד שלא קיבל שכר ראוי בגין עבודה ביום השבתון יכול לפנות לבית הדין לעבודה. אין מדובר בעבירה פלילית, אבל זו עוולה אזרחית, ובתי הדין לעבודה נוהגים לאכוף הסכמות קבועות שהשתרשו למרות שאינן מעוגנות בחוק.

קיימת מחלוקת בין ארגוני העובדים והמעסיקים לגבי שעות המשמרות – מתי מתחיל יום הבחירות ומתי הוא מסתיים. יצחקי סגור שכפי שהגדירו את יום השבת בפסיקה לא מחצות הלילה ועד חצות הלילה הבא, אלא מכניסת השבת ועד לצאת השבת, כך גם צריך להגדיר את יום הבחירות לפי שעות ההצבעה שנקבעו בחוק הבחירות. לכן ניתן לומר כי זמן השבתון הוא זמן ההצבעה, מ-07:00 עד 22:00. מה ההיגיון בכך שיום הבחירות הוא יום שבתון שלם? מדוע לא לאפשר למעסיקים להפעיל את עסקיהם כרגיל, בתנאי שיאפשרו לכל העובדים להצביע?

במרבית מדינות אירופה נהוג לקיים את הבחירות ביום ראשון כדי לעודד את ההשתתפות בבחירות. בישראל לא ניתן לקיים בחירות בשבת, מסיבות דתיות. מייסדי המדינה החליטו להפוך את יום הבחירות ליום שבתון כדי להעתיק את הנוהג המערבי מבלי לחלל שבת.

לקריאת המאמר המלא מתוך ynet לחצו כאן

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן

© 2020 כל הזכויות שמורות למרכז הרפז | המרכז הארצי להכשרת גננות לגיל הרך

שעות הפעילות שלנו למענה טלפוני:
ימים א' - ה' בין השעות 08:30-15:30

     רחוב שושנה פרסיץ 1 תל אביב

     09-7966566

     info@m-harpaz.co.il

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

עכשיו תורך להיות גננת

עכשיו תורך להיות גננת!
רוצה לקבל מאמרים? טיפים ועצות בנוגע לעבודה עם גילאי לידה עד 3?
השאירי מייל והצטרפי לניוזלטר השבועי של מרכז הרפז

מאמרים נבחרים

הכשרת גננות

כל מה שאת צריכה הוא לרכוש את הידע ולקבל את התעודה לה את ראויה-שתעשה לך סדר בראש, תיתן לך את הגאווה והמעמד המגיעים לך ותעזור לך למצוא את הדרך הנכונה והמהירה ביותר לתפקיד חייך.
הצטרפי אלינו למסלול להימודים להסמכת גננות לגילאי לידה עד 3

ממליצה מאודדדדד ללימודים במכללת הרפז, תוכנית שנתית לגן אצל המאסטרית מיכל הרפז. קיבלתי ים של חומר לימוד מאוד מעניין . מי שרוצה להרגיש גננת משמעותית בעלת ידע נרחב בכל נושאי הלימוד חייבת ללמוד את זה.

מיה שמש

צרי איתנו קשר בטלפון - 09-7966566 או מלאי את פרטייך