Children's Toys

מאמרים

כיצד לחץ חברתי בחיינו יכול להשפיע על גידול ילדנו?

הופ הופ טרללה, הילד שלי גדל בעוד שנה … וביום חגו, אוציא את כל החסכונות מהבנק כדי לרצותו ! לחץ חברתי מלווה כל איש החל מהגיל בו הוא מבין שהוא חיי בתוך חברה. לחץ חברתי הוא המניע להצלחה וניצחונות והסיבה לכישלונות והרס. שחושבים אחורה על בחירות והחלטות בחיינו, אין אדם שלא יגלה שיקולים הנובעים מלחץ חברתי שהובילו להחלטה.

כיצד לחץ חברתי הקיים בחיינו, כאנשים מבוגרים יכול להשפיע על גידול ילדינו ? תחשבו…כיצד אתם חוגגים את ימי ההולדת של ילדיכם בני ה – 3 עד 5 ? אם ניזכר בימי ההולדת בילדותנו הרחוקה , לפני התפתחותה של חברת השפע של ימינו, רובינו יעלו זיכרונות מתוקים מימי ההולדת בגן וחלקינו גם מימי ההולדת בבית בהם התחרינו במשחקי צמר גפן והכנסת נר לבקבוק . הורינו אז הכינו עוגת שוקולד, בלונים, מעט ממתקים, זר מפרחים ומתנה צנועה וזאת היתה ההוצאה הכספית היחידה. כיום, החל מגיל 3, ילדים חוגגים ימי הולדת בעלויות גבוהות במיוחד. חגיגות ימי ההולדת אינן מספקות אם אינן מלוות במפעיל מחופש, מלווה בחיות, בכלי נגינה, תיאטרון בובות או כל גימיק יצירתי שמלהיב ילדים. ואם אין מספיק מקום בבית אז יוצאים בקיץ לפארקים ומביאים שולחנות, ציוד וגנראטורים ובחורף חוגגים עם מתנפחים בג'ימבורי . השאלה היא, האם יום הולדת נעימה בבית, עם שירי יום הולדת, ממתקים ומשחקים אינה מספקת את הילד או שמה את ההורה ? במקרה זה, ההחלטה לבצע יום הולדת מסוג זה היא של ההורה והיא נעשית משיקול דעת הנובע מלחץ חברתי. אם תחליטו לעשות יום הולדת בגן עם כל החברים, עם שירי יום הולדת כשהילד במרכז על כיסא מהודר לצד עוגת שוקולד מקושטת בנרות וזאת ללא יום הולדת נוסף עם מפעיל או בג'מבורי, האם הילד יחוש מוזנח ? האם ילדי הגן יצחקו עליו ויקניטו אותו ? האם הוא יחוש שונה ?

התשובה היא לא !

בגילאים הרכים, ילדים אינם מבחינים בין תפאורה יקרה לתפאורה זולה, הם לא יעריכו יותר את העוגה הנעשית ע"י מעצבת עוגות מאשר את עוגת השוקולד הפשוטה מקושת בסוכריות צבעוניות שאמא אפתה בעלות של 15 ש"ח לכל היותר. מושג הכסף טרם מוכר להם אך הם בהחלט מפתחים ציפיות שרק בעתיד הם יבינו שעולה המון כסף לממש להם אותם . השאלה היא מה יקרה כשהם יבינו, האם הם ידרשו את מה שעד אז כבר נתתם בקלות או שהם יוותרו ויתחשבו ? מצד אחד, רובינו מעוניינים ללמד את ילדינו להעריך מאמצים ואת פירות עמלנו ומצד שני אנו נוהגים בדרך המלמדת אותם אחרת. מדוע ? אז כן… גם כשאנו אינדיווידואליים בוגרים בחברה המעניקה לגיטימציה לחשיבה אישית ואינדיווידואליות, עדיין אנו מושפעים מלחץ חברתי. כשאנו רואים שילדי הגן האחרים חוגגים עם מפעילים או על מתנפחים בג'ימבורי, כשאנו מבינים שזוהי סוג של תרבות בגילאים הרכים, אנו גם חוגגים באותה צורה את ימי ההולדת של ילדינו רק משום שאנו זקוקים לאישור על תפקידנו כהורים. אנו, למעשה, שואלים את עצמנו, אילו הורים החיים בחברת השפע נהיה, אם נחגוג לילדנו את יום ההולדת של גיל 3 ללא מפעיל או ג'מבורי כמו שאר הילדים ? נראה שכל הורה היום חוגג לילדיו, החל מהגיל הרך, את יום ההולדת באירוע יוקרתי כחלק מתפקידיו כהורה. הבעיה מתחילה כשאנו חושפים בפני עצמנו את מסכת הערכים עליה גדלנו ומגלים שאנו מאמינים בצניעות , ביכולת הערכה , בחריצות בשוויון ובכל זאת אנו פועלים בצורה שאינה תואמת את ערכינו ומשכנעים את עצמנו שזו הדרך היחידה לגרום לילדנו אושר ולאפשר להם להשתלב בדור הילדים הגדל בחברת השפע .

אין ספק, הורות בעידן זה, כשהכל ניתן להשגה, הפרה רוצה להניק יותר מאשר העגל רוצה לינוק ואז אנו מתמודדים עם ילדים "נפוחים" וחסרי הערכה. ההתמודדות שלנו כהורים בעידן שפע זה, צריכה לבוא ממקום אישי וערכי של כל הורה ויחד עם זאת כולנו חייבים לילדנו את הכלים לשרוד בחברה שעשויה גם להשתנות ולהציב אתגרים חדשים עימם יצטרכו להתמודד.

החל מהגיל הרך, אנו יכולים להטמיע את ערכנו בילדים מבלי לחשוש. הם יהיו מאושרים מכל תשומת לב כנה שתעניקו להם, כזו שלאוו דווקא עשויה מזהב.

שלכן,

מיכל הרפז

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן

פוסטים אחרונים

הצג הכול

תודה לך גננת יקרה

סופה של שנת הלימודים הגיע, בחלק מהגנים כבר נערכו מסיבות הסיום ובחלקם עדיין לא. נראה כי סוף השנה הוא זמן טוב לסגירת מעגלים והתייחסות לכל אשר היה בשנה שעברה. מידי שנה, לכל מסיבת סיום, נערכים ההורים הרשו

© 2020 כל הזכויות שמורות למרכז הרפז | המרכז הארצי להכשרת גננות לגיל הרך

שעות הפעילות שלנו למענה טלפוני:
ימים א' - ה' בין השעות 08:30-15:30

     רחוב שושנה פרסיץ 1 תל אביב

     09-7966566

     info@m-harpaz.co.il

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

עכשיו תורך להיות גננת

עכשיו תורך להיות גננת!
רוצה לקבל מאמרים? טיפים ועצות בנוגע לעבודה עם גילאי לידה עד 3?
השאירי מייל והצטרפי לניוזלטר השבועי של מרכז הרפז

מאמרים נבחרים

הכשרת גננות

כל מה שאת צריכה הוא לרכוש את הידע ולקבל את התעודה לה את ראויה-שתעשה לך סדר בראש, תיתן לך את הגאווה והמעמד המגיעים לך ותעזור לך למצוא את הדרך הנכונה והמהירה ביותר לתפקיד חייך.
הצטרפי אלינו למסלול להימודים להסמכת גננות לגילאי לידה עד 3

ממליצה מאודדדדד ללימודים במכללת הרפז, תוכנית שנתית לגן אצל המאסטרית מיכל הרפז. קיבלתי ים של חומר לימוד מאוד מעניין . מי שרוצה להרגיש גננת משמעותית בעלת ידע נרחב בכל נושאי הלימוד חייבת ללמוד את זה.

מיה שמש

צרי איתנו קשר בטלפון - 09-7966566 או מלאי את פרטייך