Children's Toys

מאמרים

כיצד ניתן ללמד פעוטות לקיחת אחריות?

ללמד ילד לקחת אחריות? בוודאי, ומגיל מאוד צעיר.

זה מתחיל במעשים של המבוגרים האחראים, בבית, ובגן. כאמור, הילד צופה בכם, 'מתעד' , ולומד התנהגויות.

ולכן, שלב ראשון הוא- בדקו את עצמכם . שלב הבא – יש להבין בראיה קדימה שהאפשרות שאנו נותנים לילד- לקחת אחריות על מעשיו היא הכרחית וחשובה להתפתחות התקינה שלו, ויש לה השלכה על ההתנהגויות שלו בהמשך, מילד- ועד אדם בוגר. דוגמא שבוודאי שמעתם 'פה ושם' היא: (הילד רץ ונחבט בקיר) "אוי ואבוי לקיר!" ומכאן, שלב נוסף – הסבירו לילד, באם נחבל/נפל/נשמט דבר מה מידיו – מה הסיבה שהדבר קרה :"כאשר רצים עלולים ליפול ולקבל מכה" "כאשר מחזיקים בידים כל כך הרבה דברים, הצעצוע עלול ליפול ולהישבר" . מה עוד אפשר לעשות ? השתמשו בעיקרון הבחירה : "תרצה לשתות בכוס האדומה או הצהובה ? " ועשו זאת בכל סיטואציה רלוונטית. מטלות– בהתאם לגיל . לאסוף את הצעצועים בתום המשחק למשל. ואל תשכחו לתת חיזוק חיובי. כאשר נתתם לילד משימה – אל תנדנדו לו ("נו, אספת את הצעצועים? כמה פעמים אני יכולה לבקש ממך לאסוף אחריך?!")לחינוך בגן הילדים בהחלט יש השפעה גם בנושא הזה. בגני ילדים, מעצם העובדה שיש קבוצה של ילדים, ויש כללים,חוקים וסדר יום, גם מבלי משים יש מידה מסוימת של לקיחת אחריות. אם כן, וודאו שאצלכן בגן הילדים מיישמים לקיחת אחריות : מתן אוטונומיה לילדים, הסבר רציונל לבקשות או לתוצאות, האפשרות לבחור במקרים מתאימים ("תרצו שנקרא את 'איילת מטיילת' או את 'קרמר החתול' ?") שמיישמים כללים בסיסים כמו איסוף הצעצועים, כאמור, ועוד.

ילדים שלוקחים אחריות, הם בעלי בטחון עצמי גבוה, והם גם אלו שידעו להתמודד עם תוצאות, בדרך טבעית ועם פחות תסכול.

שלכן,

מיכל הרפז

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן

פוסטים אחרונים

הצג הכול

תודה לך גננת יקרה

סופה של שנת הלימודים הגיע, בחלק מהגנים כבר נערכו מסיבות הסיום ובחלקם עדיין לא. נראה כי סוף השנה הוא זמן טוב לסגירת מעגלים והתייחסות לכל אשר היה בשנה שעברה. מידי שנה, לכל מסיבת סיום, נערכים ההורים הרשו

הורים, כיצד תסבירו לילדיכם שכסף אינו גדל על העצים?

החופש הגדול ידוע גם כ'מסחטת כספים' רצינית עבור ההורים. רק הבוקר שמעתי בתכנית רדיו פופולרית עד כמה "זה יקר לגדל ילדים" , אמירה שאפשר להניח שאנשים רבים מסכימים עמה . וודאי כל הורה חווה את זה : בילוי עם

© 2020 כל הזכויות שמורות למרכז הרפז | המרכז הארצי להכשרת גננות לגיל הרך

שעות הפעילות שלנו למענה טלפוני:
ימים א' - ה' בין השעות 08:30-15:30

     רחוב שושנה פרסיץ 1 תל אביב

     09-7966566

     info@m-harpaz.co.il

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

עכשיו תורך להיות גננת

עכשיו תורך להיות גננת!
רוצה לקבל מאמרים? טיפים ועצות בנוגע לעבודה עם גילאי לידה עד 3?
השאירי מייל והצטרפי לניוזלטר השבועי של מרכז הרפז

מאמרים נבחרים

הכשרת גננות

כל מה שאת צריכה הוא לרכוש את הידע ולקבל את התעודה לה את ראויה-שתעשה לך סדר בראש, תיתן לך את הגאווה והמעמד המגיעים לך ותעזור לך למצוא את הדרך הנכונה והמהירה ביותר לתפקיד חייך.
הצטרפי אלינו למסלול להימודים להסמכת גננות לגילאי לידה עד 3

ממליצה מאודדדדד ללימודים במכללת הרפז, תוכנית שנתית לגן אצל המאסטרית מיכל הרפז. קיבלתי ים של חומר לימוד מאוד מעניין . מי שרוצה להרגיש גננת משמעותית בעלת ידע נרחב בכל נושאי הלימוד חייבת ללמוד את זה.

מיה שמש

צרי איתנו קשר בטלפון - 09-7966566 או מלאי את פרטייך