Children's Toys

מאמרים

לדעת כבר היום כמה ילדים יירשמו לגן שלך בשנה הבאה

מנהלת גן, כיצד תוכלי לדעת כבר היום כמה ילדים יירשמו לגן שלך בשנה הבאה?

כאשר חודש פברואר בפתח מתחילים הורים רבים לצעוד פיזית ווירטואלית אל גנים רבים בסביבת מגוריהם בחיפוש אחר המסגרת הטובה ביותר עבור ילדיהם הרכים.

ובעוד הורים אלה צועדים אל הגנים, עשרות סימני שאלה מרחפים מעל ראשם כעננה.

כמה ילדים יהיו בקבוצה אליה יצטרף הילד שלי ?

כמה מטפלות יש בכל קבוצה ?

מי הגננת בגן ?

מי מנהל את הגן ?

מה עושים עם הילדים במהלך היום ?

האם יש חוגים בגן ?

מה אוכלים בגן הזה ?

ולצד כל שאלה מוגשת מנה גדושה של חרדות ופחדים…

רק שהילד שלי לא "ייעלם" בתוך קבוצה גדולה של ילדים, אם הוא יבכה מי יחבק אותו ?

האם הגננת והמטפלות יבינו אותו כשהוא בוכה ? ואם הם לא יבינו שהוא עייף, שהוא רעב, שכואב לו ?

ואם לא יעבדו איתו מספיק והוא לא יתפתח בהתאם לגילו ?

שלא ישעמם לו…שלא יישאר רעב…שיתחזק ולא ייחלה… עם כל כך הרבה שאלות וחרדות הם רושמים בכל זאת את הילד לגן ולכן אני שואלת: איך גני ילדים מצפים מהורים שלא להתערב, לתבוע ולדרוש עד אין סוף ???

הדרך היחידה לתת מענה ומנוח מכל השאלות והחרדות היא לספק להורים תחושת וודאות כבר בתחילת הדרך וחלילה לא לערער אותה במהלך השנה.

אז תשאלו את עצמכן קודם… האם אתן באמת יודעות לתת מענה מלא ומדויק לכל השאלות עימן מגיע ההורה להתעניין בגן ? האם אתן יכולות להתחייב לגודל מדויק של קבוצה, מס' מטפלות, גננת קבועה…? האם אתן יודעות לספק את התשובות ולא רק באמצעות אינפורמציה ריקה אלה באמצעות אמפאטיה אמיתית, כנות והבטחות מבוססות ? לכאורה, נראה ששאלות אלה הן בסיסיות ומחייבות כל מנהלת גן, אך מנהלות גן רבות בכל זאת לא יודעות בשלב זה, דקה לפני תקופת ההרשמות, לתת מענה מדויק ומלא. למה ??

גודלן של קבוצות הילדים בגן לדוגמא, תלוי בהמון גורמים ואלו מקשים על המנהלת לקבל ולהכריז על החלטה חד משמעית, לא בשלב זה לפחות. גורמים כגון : האם נשאיר השנה את קבוצת הבוגרים בני ה3 ומעלה על אף החלת חוק חינוך חינם מגיל 3 ?

ואם לא נשאיר, האם נגדיל את מס' הילדים בשתי הקבוצות האחרות ?

האם ההורים מגלים רצון כנה להשאיר את ילדיהם בגן לעוד שנה או שברגע האחרון ישנו את תכניותיהם ?

מה יהיה אם קבוצת התינוקות לא תתמלא כמצופה ודווקא לקבוצת הבוגרים בני השנה וחצי עד 3 יהיה יותר ביקוש, האם זה ישנה את התכנון המקורי שלי ?

מה יקרה אם תנאי המשק ישתנו וההוצאות יתפחו, האם אאלץ להוסיף עוד ילד ולקצץ באנשי צוות? התוצאה היא שאנו עשויים לשבת מול הורה המגיע לגן ולתת מענה לא סופי, לא מוחלט ולא כנה לכל אותן השאלות ובכך אנו כבר בשלב זה מעמידים את כל מערכת היחסים של ספק לקוח בסכנה. .

אם כך, כמה כללי ברזל שחייב לזכור בעת שיחה מול הורה המתעניין בהרשמה לגן:

יש שאלות שלא תוכלו לתת להן תשובות וזה לגיטימי. אל תתנו תשובה שגויה רק כדי לרצות את ההורה . תחשבו קודם עם עצמכן ! האם בכוונתי להכיל בגן קבוצה העולה על 15 ילדים ? האם אני רוצה ומסוגלת לכך? האם זאת השאיפה שלי בכלל ? אולי אינני מתכוונת ולא מעוניינת להחזיק יותר מ 10 ילדים? התכניות צריכות להיות תואמות לחזון העסקי שלכן. אם אין לכן תשובות מדויקות, תנו הערכות מחושבות ! אז כיצד מבצעים הערכות עסקיות ? אם פתחתן את הגן במבנה התואם לקבוצה שאינה עולה על 10 ילדים ובתכנית המקורית שלכם אתם מעוניינים לרשום עד 8 ילדים אז התשובה להורה הינה – "הקבוצה אינה עולה על 10 ילדים" גם אם התכנית והרצון הוא כאמור לרשום עד 8 ילדים בלבד. אם המבנה יכול להכיל עד 15 ילדים ואתן מתכננות שתי קבוצות, האחת 10 בוגרים והשנייה 5 תינוקות, תוכלו לתת את ההערכה הבאה : "בקבוצת התינוקות יהיו עד 8 תינוקות ובקבוצת הבוגרים עד 12 ילדים". נכון… 12+8 זה 20 ילדים ולא 15 אולם, מדובר בהערכה המתייחסת לאפשרות שקבוצת התינוקות תגדל על חשבון קבוצת הבוגרים ולהיפך, שקבוצת הבוגרים תגדל מעל 10 ילדים על חשבון קבוצת התינוקות . בכל מקרה לא נכיל במבנה יותר מ 15 ילדים ונשאף לבצע הרשמה לפי התכנית המקורית של 10 בוגרים ו 5 תינוקות אולם בבואנו לתת הערכות, עלינו לקחת בחשבון את התנודות הבלתי צפויות העשויות להתרחש במהלך השנה ולתת את המקסימום האפשרי. מאחר ובמסגרת ההערכות לקחתן בחשבון את כל השינויים האפשריים, ההערכות יהפכו להבטחות מבוססות וחד משמעיות ומחובתכן לעמוד מאחוריהן. ההערכות יספקו לכן מנהלות הגנים, במסגרת תכנית עסקית שנתית, וודאות וביטחון בתשובותיכן ובוודאי גם להורים. מנהלות גנים רבות מעניקות היום להורים תשובות לשאלות אלו עם רעד קל בקולן. הן עצמן חרדות שלא יוכלו לעמוד מאחורי התשובות וכבר צופות את הפנייה הראשונה, השנייה והעשירית של הורים שמאד לא מרוצים שקבוצת הילדים גדלה להפתעתם באמצע השנה מ-10 ל-13. הורים רבים פונים למנהלת הגן בטענה שהיא שברה מולם התחייבות אם בכתב ואם בעל פה אולם הדבר שבאמת נשבר לרסיסים הוא תחושת האמון והביטחון. מזו הנקודה מתחיל רצף של אירועים מורכבים שהרי איך מנהלת הגן תסביר את הגדילה הפתאומית ? האם באמצעות רציונאל עסקי ? זכרו, אין שום רציונאל שיכול להסביר את הפרת האמון בטח לא שיקולים פיננסיים אפילו שהם לגיטימיים לחלוטין. זהו הזמן בשנה לבנות תכנית עסקית לקראת שנה הבאה. התכנית העסקית תפרוס בפניכן, מנהלות הגנים את כל התשובות ותניח לכן לעמוד מלאות ביטחון מול ההורים עם תשובות מגובות בהמון חשיבה והערכות כנות ומחושבות.

בבואכן לבנות תכנית עסקית זכרו שהיא מורכבת מכמה נתונים:

  1. נתונים ידועים מראש ונשארים קבועים ללא שינוי כגון עלויות שוטפות של ביטוחים, שכירות וכדומה…

  2. נתונים ידועים מראש המשתנים רק עם שינוי במספר הילדים או אנשי הצוות כגון משכורות, מזון, חומרים מתכלים ועוד…

  3. הערכות המתייחסות לכל שינוי אפשרי ובלתי צפוי שעשוי להתרחש במסגרת הגן או בסביבתו הקרובה והרחוקה כגון מס' הילדים בגן, מס' אנשי הצוות, מס' החוגים פעילויות גיבוש מתוקצבות ועוד… ההערכות יוצרות טווח של מינימום ומקסימום כאשר הכלל הוא "לא לחרוג מהטווח המוערך"!!

הקדישו את הזמן והמרץ בתכנון והערכה ומצאו עצמכן נותנות מענה כנה, מקצועי ומלא ביטחון להורים שיתחילו ויסיימו עוד שנה בגן עם תחושות של וודאות ואמון .

שלכן,

מיכל הרפז

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן

#תעודתגננת

פוסטים אחרונים

הצג הכול

קליטת עובדת חדשה לגן הילדים

לא פעם פנו אלי ליעוץ מנהלות גן מתוסכלות עקב קושי בהתמודדות עם עובדות הצוות החינוכי. בבחינת הדברים לאחור, נראה כי שוב ושוב אותם מקורות לקונפליקטים עולים על פני השטח, בגנים שונים, אצל מנהלות שונות . אחד