Children's Toys

מאמרים

לדעת כבר היום כמה ילדים יירשמו לגן שלך בשנה הבאה

מנהלת גן, כיצד תוכלי לדעת כבר היום כמה ילדים יירשמו לגן שלך בשנה הבאה?

כאשר חודש פברואר בפתח מתחילים הורים רבים לצעוד פיזית ווירטואלית אל גנים רבים בסביבת מגוריהם בחיפוש אחר המסגרת הטובה ביותר עבור ילדיהם הרכים.

ובעוד הורים אלה צועדים אל הגנים, עשרות סימני שאלה מרחפים מעל ראשם כעננה.

כמה ילדים יהיו בקבוצה אליה יצטרף הילד שלי ?

כמה מטפלות יש בכל קבוצה ?

מי הגננת בגן ?

מי מנהל את הגן ?

מה עושים עם הילדים במהלך היום ?

האם יש חוגים בגן ?

מה אוכלים בגן הזה ?

ולצד כל שאלה מוגשת מנה גדושה של חרדות ופחדים…

רק שהילד שלי לא "ייעלם" בתוך קבוצה גדולה של ילדים, אם הוא יבכה מי יחבק אותו ?

האם הגננת והמטפלות יבינו אותו כשהוא בוכה ? ואם הם לא יבינו שהוא עייף, שהוא רעב, שכואב לו ?

ואם לא יעבדו איתו מספיק והוא לא יתפתח בהתאם לגילו ?

שלא ישעמם לו…שלא יישאר רעב…שיתחזק ולא ייחלה… עם כל כך הרבה שאלות וחרדות הם רושמים בכל זאת את הילד לגן ולכן אני שואלת: איך גני ילדים מצפים מהורים שלא להתערב, לתבוע ולדרוש עד אין סוף ???

הדרך היחידה לתת מענה ומנוח מכל השאלות והחרדות היא לספק להורים תחושת וודאות כבר בתחילת הדרך וחלילה לא לערער אותה במהלך השנה.

אז תשאלו את עצמכן קודם… האם אתן באמת יודעות לתת מענה מלא ומדויק לכל השאלות עימן מגיע ההורה להתעניין בגן ? האם אתן יכולות להתחייב לגודל מדויק של קבוצה, מס' מטפלות, גננת קבועה…? האם אתן יודעות לספק את התשובות ולא רק באמצעות אינפורמציה ריקה אלה באמצעות אמפאטיה אמיתית, כנות והבטחות מבוססות ? לכאורה, נראה ששאלות אלה הן בסיסיות ומחייבות כל מנהלת גן, אך מנהלות גן רבות בכל זאת לא יודעות בשלב זה, דקה לפני תקופת ההרשמות, לתת מענה מדויק ומלא. למה ??

גודלן של קבוצות הילדים בגן לדוגמא, תלוי בהמון גורמים ואלו מקשים על המנהלת לקבל ולהכריז על החלטה חד משמעית, לא בשלב זה לפחות. גורמים כגון : האם נשאיר השנה את קבוצת הבוגרים בני ה3 ומעלה על אף החלת חוק חינוך חינם מגיל 3 ?

ואם לא נשאיר, האם נגדיל את מס' הילדים בשתי הקבוצות האחרות ?

האם ההורים מגלים רצון כנה להשאיר את ילדיהם בגן לעוד שנה או שברגע האחרון ישנו את תכניותיהם ?

מה יהיה אם קבוצת התינוקות לא תתמלא כמצופה ודווקא לקבוצת הבוגרים בני השנה וחצי עד 3 יהיה יותר ביקוש, האם זה ישנה את התכנון המקורי שלי ?

מה יקרה אם תנאי המשק ישתנו וההוצאות יתפחו, האם אאלץ להוסיף עוד ילד ולקצץ באנשי צוות? התוצאה היא שאנו עשויים לשבת מול הורה המגיע לגן ולתת מענה לא סופי, לא מוחלט ולא כנה לכל אותן השאלות ובכך אנו כבר בשלב זה מעמידים את כל מערכת היחסים של ספק לקוח בסכנה. .

אם כך, כמה כללי ברזל שחייב לזכור בעת שיחה מול הורה המתעניין בהרשמה לגן:

יש שאלות שלא תוכלו לתת להן תשובות וזה לגיטימי. אל תתנו תשובה שגויה רק כדי לרצות את ההורה . תחשבו קודם עם עצמכן ! האם בכוונתי להכיל בגן קבוצה העולה על 15 ילדים ? האם אני רוצה ומסוגלת לכך? האם זאת השאיפה שלי בכלל ? אולי אינני מתכוונת ולא מעוניינת להחזיק יותר מ 10 ילדים? התכניות צריכות להיות תואמות לחזון העסקי שלכן. אם אין לכן תשובות מדויקות, תנו הערכות מחושבות ! אז כיצד מבצעים הערכות עסקיות ? אם פתחתן את הגן במבנה התואם לקבוצה שאינה עולה על 10 ילדים ובתכנית המקורית שלכם אתם מעוניינים לרשום עד 8 ילדים אז התשובה להורה הינה – "הקבוצה אינה עולה על 10 ילדים" גם אם התכנית והרצון הוא כאמור לרשום עד 8 ילדים בלבד. אם המבנה יכול להכיל עד 15 ילדים ואתן מתכננות שתי קבוצות, האחת 10 בוגרים והשנייה 5 תינוקות, תוכלו לתת את ההערכה הבאה : "בקבוצת התינוקות יהיו עד 8 תינוקות ובקבוצת הבוגרים עד 12 ילדים". נכון… 12+8 זה 20 ילדים ולא 15 אולם, מדובר בהערכה המתייחסת לאפשרות שקבוצת התינוקות תגדל על חשבון קבוצת הבוגרים ולהיפך, שקבוצת הבוגרים תגדל מעל 10 ילדים על חשבון קבוצת התי