Children's Toys

מאמרים

מדוע כל גננת ומנהלת גן צריכה להדריך הורים?

המילה "הדרכה" מקבילה למילים ידע ויכולת. אדם שחסר לו ידע, ניסיון או ביטחון, פונה למדריך שיכוון ויכיל אותו .כל אדם, מהרגע בו הוא הופך להורה, זקוק למדריך. המדריך יכול להיות קרוב משפחה, חבר מנוסה או איש מקצוע המתמחה בתחומו.

הסיבה העיקרית בצורך למדריך, נעוצה חוסר הביטחון בתפקידנו כהורים. עם חלוף השנים ולמידת מוסד המשפחה בכלל והורות בפרט, נחשף לכולם הון המידע שחשוב וחובה לדעת דקה לפני שאדם הופך להורה. רשת האינטרנט, והמדיה החברתית מכילות מאגר אדיר של מדריכי הורים. הטלוויזיה מציגה בשעות שיא תכניות ריאליטי החושפות את התפקיד ההורי על כל אתגריו. וכך, כל הורה המתמודד עם סצנת "הילד המשתטח על הרצפה באמצע הסופר", מרגיש שכל האנשים מסביב מבקרים את הצלחותיו וכישלונותיו בתפקידו כהורה וחלקם אף מעיזים לעוץ עצה ששמעו בתכנית ריאלטי. חינוך על פי אינטואיציות ההוריות מקבל פחות לגיטימציה ומדריכי ההורים המרביצים תורה שלמה המכילה נוסחאות ומתכונים לגידול ילדים, הופכים ל'גורויים' נושאי בשורות. וכך, הורות הופכת לתפקיד ממשי הכולל היבטים משפטיים, פיננסיים, שיווקים, תקשורתיים, רווחה ויחסי אנוש, ממש כמו לעבוד בארגון …

וכמו שלכל תפקיד מקבלים הכשרה, איך ייתכן שלא נקבל הכשרה לתפקיד כל כך חשוב ובכיר במוסד המשפחה הקיים מזה אלפי שנים?

מהרגע בו נולד ילד ומשנה לנו את החיים ואת הסטטוס החברתי, אנו צריכים מידע. איך מחתלים, איך מעצבים סביבה לתינוק, איך מאכילים, איך דואגים לבריאות שלו, איך משלבים את העבודה עם הורות, איך גומלים מחיתולים, איך מציבים גבולות, איך מתמודדים עם חרדות, איך מתמודדים עם תהליכי הסתגלות, איך בוחרים גן ילדים ..ועוד אין סוף שאלות. את המידע בפיסה אחר פיסה, אנו מקבלים מעשרות הגורמים המלווים אותנו, טיפת חלב, סבתא סבא, דודה חברה, רופא ילדים וגם גננות ומנהלות גן הילדים. ההזדקקות לגורמים בעלי ידע ויכולת הכלה, היא אמיתית ולגיטימית לחלוטין. המאמרים באינטרנט ופורומים של הורים, יכולים להעניק טיפים כללים, מידע טכני נטול אמפטיה ומדריכי הורים אישיים יכולים לעלות לא מעט כסף.

חשוב להבין – מוסדות חינוכיים הם הגורמים הנרשמים כמומחים בתחומם. הם יד ימיננו ואנו יד ימינם בכל הקשור בגידול ועיצוב ילדנו, גידול ועיצוב הדור הבא. אנשי החינוך הם מדריכי ההורים הלגיטימיים ביותר.

אם כך, נשאלת השאלה, האם ההורים הכתירו את אנשי החינוך בגני הילדים ובבתי הספר למדריכים והאם אנשי החינוך מכירים וחובקים את תפקידם זה ? העובדה שתפקיד ההורות קיבל הכרה בתרומתו לחברה, ההבנה שיש דרך, כללים ונוסחאות חד משמעיות לביצוע התפקיד, חושפת את הקשיים הפיסיים והמנטאליים שכל הורה בתפקידו עובר בעת גידול וחינוך ילדיו.

העובדה היא שהוא לא עושה זאת לבד, לצידו צועדים אנשי חינוך.

עקב התגמול המגוחך שאנשי חינוך מקבלים, אבדה היוקרה המעידה על החשיבות והתרומה בתפקיד. והאבסורד הוא שאנו כהורים כל כך זקוקים לאנשי החינוך במלוא הדרם ולא במלוא תסכולם. כל הורה זקוק להדרכה. התפקיד הוא תפקיד מאתגר ודינאמי ומחייב הכוונה. כבר בגיל הרך כגיל משמעותי בו הילד לומד להכיר את עצמו, את מטפליו ואת חוקי העולם, אנו משפיעים לצד אנשי החינוך על איך העולם יראה בעיניו כעת ובעתידו. הורים יקרים, הכתירו את אנשי החינוך למדריכי ההורים. כמה מדהים שאיש חינוך, מדריך הורים, יהיה שותפיכם בגידול הילדים.

הכתירו למדריכי הורים את הגננת, את מנהלת הגן, את הסייעות, מאוחר יותר את המורה בבה"ס וצרו עימם שותפות להצלחות ולכישלונות. לא ייתכן שילדנו יגדלו על פי תפיסות עולם שונות, גישות חינוך שונות של שני מטפלים שלא מכירים בצורך ובקריטיות של קיום השותפות.

כבר עכשיו, עוד כשהקטנים מתחנכים בגן ילדים, בררו את תפיסת עולמה של המנהלת והגננת, בקשו מניסיונה, מהדרכתה ודאגו לבצע תהליכים רק לאחר שיחה עימה ויצרת תכנית משותפת מוסכמת על שני הצדדים. אל תנסו לגמול מחיתולים מבלי שדנתם על התהליך ועל תפיסת העולם עם מנהלת הגן. תגמלו ביחד בזמן הנכון, על פי אותה תפיסת עולם וגישה גם בבית וגם בגן ותמנעו תסכולים רבים של צוות הגן, של ההורים ובייחוד של הילד.

אל תדרשו מהגננת שהילד לא ישן צהרים כדי שישן טוב יותר בלילה, ספרו לה על הקשיים שלכם ובקשו את עצתה והדרכתה בנושא.

אם לא תדרשו, לא תפתרו את המצוקה האמיתית של הילד ושלכם רק תצרו מצוקה נוספת לילד ולצוות הגן בשעות הצהריים. אני יודעת שגננות ומנהלות גנים רבות רואות בהדרכת ההורה כפתיחת עימות מולו, אך האם הדרכה מצידי תראה כביקורת על תיפקודו כהורה ? אם את, הגננת, הצגת את עצמך כמדיכת הורים, הצגת את הלמידה ואת גודל העמקתך במידע הקשור להורות, ההורים יישמחו לקבלך כמקצועית בתחום. למעשה הכל תלוי באיך תציגי את עצמך, בביטחון שיש לך כמדריכה ובדרך שתדריכי אותם בשעת מצוקה.

שלכן,

מיכל הרפז

רוצה ללמוד עוד על עבודה על ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן