Children's Toys

מאמרים

מהי יצירתיות, וכיצד ניתן לעודד יצירתיות?חלק ניכר מהפעילויות בגני הילדים, בכל הגילאים, היא פעילות הנקראת בלשון העם "יצירה" .

הילדים חוזרים הביתה אחת לשבוע עם הררים של יצירות, ההורים מביטים וקוראים בשמחה :"איזה יופי! פשוט מקסים!" ועוברים למשימה הבאה, והילדים מחיכים חיוך קטן כתגובה למחמאה שזה עתה קיבלו מאמא או מאבא על ציור שעמלו עליו שעה ומשום מה התגובה זהה לתגובה שקיבלו כשהציגו להם יצירה הכוללת נקודה באמצע דף.

בגן הילדים, פעילויות רבות משולבות בעבודות יצירה :ציורים, גואש, פלסטלינה, חמר.

ראשית, חשוב להבין שליצירה ולמגע עם חומרים ומרקמים יש תפקיד חשוב בהתפתחות החושית, המוטורית, הרגשית והקוגניטיבית של הילד : פיתוח מוטוריקה עדינה באמצעות החזקת הצבע והמכחול, לחיצה עם האצבע, הטלת החומר על שולחן, מריחה ועוד.. חיזוק חגורת הכתפיים באמצעות לחיצה על החומר ואפילו באמצעות צביעה בצבעי פנדה וגירי שעווה פיתוח חשיבה יצירתית, מושגים בחומר, מדעים וחוקים כימיים המרחשים בשינוי מצבי החומר פיתוח תחושת מסוגלות, ערך עצמי, תחושת נראות וביטחון עצמי באמצעות חוויה חיובית ומעצימה כמו גם עיבוד רגשי באמצעות תרפיה באמנות וכמובן שלא נשכח, ערכים, הרגלי עבודה, גבולות ושיתוף בעבודה בקבוצה.

כל זאת ועוד שלל של תועלות ניתן להשיג באמצעות הגשת חומרים לילדים ויצירה אפילו בחומרים מין הטבע, גרוטאות וחומרים מתכלים.

המעצור היחיד שיכול לשלול מהילדים את כל אותן התועלות הוא המאווים שלנו כמחנכים והורים לתוצאות מוגמרות ואיכותיות והתעלמות מהתהליך המשמעותי שעשוי לדרוש מאיתנו סובלנות אין סופית, הכרות עם תהליכים התפתחותיים בכישורי הילד, הכלה של קשיים, מוכנות לעידוד אין סופי והמתנה ארוכה ומייגעת .

השורה התחתונה מסתכמת בתוצאה סופית של ילד ההופך למבוגר אחראי, בריא, מאושר ובעל ביטחון עצמי, וזוהי תוצאה סופית שניתן להגיע אליה אחרי תהליך משמעותי ארוך ומייגע מול מחנכים התולים את כל עבודתם בתהליך ולא בתוצאה המיידית. אם כך, אפשר להפסיק לעזור לילד לצייר ציור או אפילו לעשות אותו במקומו רק כדי שהתוצאה תיראה טוב, אפשר להניח לו להפיק את המרב מהתהליך שבין שרבוט, קשקוש לא ברור ועד לציור של ילד שמח ליד שמש ובית אוהב, גם אם זה אומר שהתוצאה לא תיהיה מושלמת בעיני המבוגר, וגם אם רוחו של ואן גוך לא תשרה על היצירה כולה….

דרכים נוספות לעידוד יצירתיות בבית ובגן ניתן לייצר על ידי משחקי דמיון לסוגיהם, משחקי חידות ורמזים, לא להבהל ממחשבות ואמירות שאינם מציאותיות (למשל, שמים בצבע ירוק…)

המנעו מאמירות כמו "זה רק הדימיון שלך" כי דמיון, בפרט אצל ילדים רכים, הוא ה-כלי שמאפשר לילד להתמודד ולבטא חוויות רגשות ופחדים מעולמו הפנימי.

שלכן,

מיכל הרפז

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן.

#יצירתיות #ניהולגן #תעודתגננת

© 2020 כל הזכויות שמורות למרכז הרפז | המרכז הארצי להכשרת גננות לגיל הרך

שעות הפעילות שלנו למענה טלפוני:
ימים א' - ה' בין השעות 08:30-15:30

     רחוב שושנה פרסיץ 1 תל אביב

     09-7966566

     info@m-harpaz.co.il

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

עכשיו תורך להיות גננת

עכשיו תורך להיות גננת!
רוצה לקבל מאמרים? טיפים ועצות בנוגע לעבודה עם גילאי לידה עד 3?
השאירי מייל והצטרפי לניוזלטר השבועי של מרכז הרפז

מאמרים נבחרים

הכשרת גננות

כל מה שאת צריכה הוא לרכוש את הידע ולקבל את התעודה לה את ראויה-שתעשה לך סדר בראש, תיתן לך את הגאווה והמעמד המגיעים לך ותעזור לך למצוא את הדרך הנכונה והמהירה ביותר לתפקיד חייך.
הצטרפי אלינו למסלול להימודים להסמכת גננות לגילאי לידה עד 3

ממליצה מאודדדדד ללימודים במכללת הרפז, תוכנית שנתית לגן אצל המאסטרית מיכל הרפז. קיבלתי ים של חומר לימוד מאוד מעניין . מי שרוצה להרגיש גננת משמעותית בעלת ידע נרחב בכל נושאי הלימוד חייבת ללמוד את זה.

מיה שמש

צרי איתנו קשר בטלפון - 09-7966566 או מלאי את פרטייך