Children's Toys

מאמרים

מונולוג של גננת מתוסכלת

לא, לא סיימתי בי"ס לרפואה. גם לא את ביה"ס לאחיות, לא קורס חובשים ואינני פארמדיק. אני רק גננת. רק אמא.

אני לא מוסמכת לזהות ולאפיין סוגים של פריחה. לא רשאית לאבחן אם האפטות בפה הן אפטות, או סתם פצעים. לא יודעת אם השלשול הוא מהגלידה שהילד אכל בשבת או תוצאה של וירוס של מערכת העיכול. לא מבינה מה זה "שיעול של מבוגר" ולא יודעת מדוע יש לילד חום. לא יודעת אם זו דלקת עיניים מדבקת או אם השלפוחיות הקטנות הן אבעבועות רוח או "סתם" הרפס מסוג אחר. לא יודעת. באמת מצטערת, אבל אני רק גננת. רק אמא. לא רופאה.

אבל, אני כן יודעת לזהות ילד שיש לו חום (בלי למדוד). כן יודעת שהירוק בקצה העין שלו, זה לא לכלוך רגיל מהלילה. אני יודעת לזהות פריחה שמופיעה בסיום וירוס ולאחר חום ולהבחין בינה לבין פריחה שאינה דומה לה. אני כן יודעת ולאחר שלשול אחד בלבד, לפי הריח והמרקם, שזהו תוצר של וירוס, אבל אמתין לעוד אחד, רק כדי להיות בטוחה ולא, לא אמתין לשלישי. כשהילד מקיא בבוקר, אני יודעת שיקיא שוב בהמשך. כשנותנים לו אקמולי ומביאים אותו בבוקר לגן, גם אז אני יודעת. כשהילד לא חוזר לגן למחרת, כשאין לו כלום והוא "סתם מתפנק עם אבא"…אני יודעת שלא קיבלתם אישור מהרופא להחזירו לגן. ואני גם יודעת שכדאי לכם מאוד להחליף את הרופא שאמר לכם ש"זה משיניים", כי הוא בטוח לא רופא. שלשול זה משיניים, חום זה משיניים, שיעול זה משיניים, נזלת זה משיניים, עצבנות זה משיניים ושיניים…בוקעות להם כל הזמן. ואני באמת מבינה אותך, פרקליטה. גם אותך, מורתי. אני יודעת שאת בדיוק התחלת עבודה חדשה ושאת רק חזרת מחופשת לידה ושאת בדיוק יומיים לפני קבלת הקביעות. יודעת שהבוסים שלכם לוחצים ושנושפים בעורפיכן ושקשה לכן מאוד המציאות הזאת. אני גם יודעת ואמפטית לקונפליקט הקשה בו אתן עומדות כשאתן נאלצות לתת לו אקמולי ולשקר לי בפנים בבוקר. אני מזהה את המבוכה שלכן ואת ייסורי המצפון שמגיעים אחרי שעתיים. אני מבינה שכבר נסעת לת"א ושאת נסעת לירושליים ושאתה באמצע שיחת ועידה עם גרמניה. אני יודעת שכבר אין לכן ימי מחלה לנצל, כי גם אח שלו היה חולה שבוע והסבתא נדבקה וגם הסבא. אני יודעת ומבינה וכבר ממש לא שופטת או כועסת עליכם… אבל… אני לא יכולה להיות הפתרון לכל הקשיים האלה. אני חייבת לעמוד איתנה. היום זו הישיבה שלך ומחר זו ההשתלמות שלה ועוד לפני שאני בכלל חושבת עליכם, אני חושבת על כל הילדים הבריאים שהגיעו הבוקר לגן. אני חושבת על האפצ'י הראשון שהבן המנוזל שלכם יעשה וירסס את הוירוסים הקטנים על חבריו התמימים. אני חושבת עליהם, שתוך יומיים "יעלו" חום וירגישו מאוד רע. אני חושבת על ההורים שלהם שיפסידו ימי עבודה ויעמדו בדיוק באותו מצב שלכם הבוקר. אני חושבת על המטפלות המסורות שמחבקות אותם ומנשקות אותם ונדבקות מהם ונשכבות בבית ולא יכולות להגיע לעבודה. אני חושבת על הילדים שלהן שנדבקים ואז הן צריכות להשאר איתם בבית. אני חושבת על המטפלות הבריאות שנאלצות לעמוד בעומס העבודה שנפל עליהן ולאחר מספר ימים קורסות בעצמן. אני חושבת עליי. כן, כן, עליי. שצריכה לנהל את כל הקרקס הזה ולעמוד מולכם ולא לוותר ולמרות שאני צודקת, להרגיש רעה ולא מתחשבת. ואני לא שוכחת גם את הבן שלכם, זה שנתתם לו אקמולי והצלחתם להשחיל לגן כי לא יכולתי לומר לכם שאתם משקרים… הוא זה שירגיש היום מאוד רע וסביר להניח שיתפוס עוד איזה וירוס או חיידק ויחזור אתכם הביתה עוד לפני השנ"צ, כי החום יעלה לו כשהתרופה תסיים את תפקידה. זו מציאות קשה. לכולנו. וכמו אפקט הפרפר, יש לנו השפעה גורלית זה על זה. דבר גורר דבר ולכל בחירה שלכם יש השלכות, לא רק עליכם, באותו בוקר מלחיץ. ההשלכות הן הרבה יותר משמעותיות ונוגעות בכולנו. דמיינו אותנו כלבני דומינו הניצבות במעגל. לבנה אחת נופלת ואחריה נופלות כולן…אבל אל תשכחו שאנחנו ניצבות במעגל וכטיבו של מעגל, הכל חוזר לנקודת ההתחלה. יש לנו אחריות הדדית. זה המצב. קשה. מלחיץ. לא פייר…זו המציאות ועלינו להתמודד איתה באומץ, בחוכמה, ביושר ובאחריות. בחרנו להיות הורים ועלינו להתנהג כמבוגרים אחראיים. "אחריות הורית ואחריות הדדית" זה שם המשחק ואי אפשר ל"שבור את הכלים".

הטקסט נכתב מעומק ליבה של מנהלת גן וגננת במגזר הגנים הפרטים

אהבת? שתפי את המונולוג עם חברות.

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן

#תעודתגננת

פוסטים אחרונים

הצג הכול

קליטת עובדת חדשה לגן הילדים

לא פעם פנו אלי ליעוץ מנהלות גן מתוסכלות עקב קושי בהתמודדות עם עובדות הצוות החינוכי. בבחינת הדברים לאחור, נראה כי שוב ושוב אותם מקורות לקונפליקטים עולים על פני השטח, בגנים שונים, אצל מנהלות שונות . אחד

© 2020 כל הזכויות שמורות למרכז הרפז | המרכז הארצי להכשרת גננות לגיל הרך

שעות הפעילות שלנו למענה טלפוני:
ימים א' - ה' בין השעות 08:30-15:30

     רחוב שושנה פרסיץ 1 תל אביב

     09-7966566

     info@m-harpaz.co.il

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

עכשיו תורך להיות גננת

עכשיו תורך להיות גננת!
רוצה לקבל מאמרים? טיפים ועצות בנוגע לעבודה עם גילאי לידה עד 3?
השאירי מייל והצטרפי לניוזלטר השבועי של מרכז הרפז

מאמרים נבחרים

הכשרת גננות

כל מה שאת צריכה הוא לרכוש את הידע ולקבל את התעודה לה את ראויה-שתעשה לך סדר בראש, תיתן לך את הגאווה והמעמד המגיעים לך ותעזור לך למצוא את הדרך הנכונה והמהירה ביותר לתפקיד חייך.
הצטרפי אלינו למסלול להימודים להסמכת גננות לגילאי לידה עד 3

ממליצה מאודדדדד ללימודים במכללת הרפז, תוכנית שנתית לגן אצל המאסטרית מיכל הרפז. קיבלתי ים של חומר לימוד מאוד מעניין . מי שרוצה להרגיש גננת משמעותית בעלת ידע נרחב בכל נושאי הלימוד חייבת ללמוד את זה.

מיה שמש

צרי איתנו קשר בטלפון - 09-7966566 או מלאי את פרטייך