Children's Toys

מאמרים

מתי נכון לקיים אסיפת הורים ?

השנה חלפה במהירות…שגרה,מסיבות,ימי הולדת,מסיבת סיום,קייטנה… ובקרוב תעמוד שנה חדשה בפתח, וזהו הזמן לקיים אסיפות הורים. ישנם גנים שמקיימים את אסיפות ההורים עם תחילת השנה, וישנם גנים רבים שמקדימים ומקיימים את אסיפות ההורים כבר בתחילתו של חודש אוגוסט.

למי אסיפת הורים מיועדת? הורים חדשים בלבד או גם לויתיקים?

לאסיפה מגיעים הורים חדשים והורים תיקים, כך או כך, שניהם חווים תחושות של אי וודאות. את אי הוודאות של ההורים החדשים, כמובן שאין צורך לסביר, זה ברור, אך גם ההורים הוותיקים עשויים לשהות בתחושה שכזו : כמה ילדים יהיו בקבוצה? מה יהיו הגילאים? מה קורה עם המטפלת שאני כל כך אוהבת? היא נשארת? ומה קורה עם ימי ההסתגלות בתחילת השנה ?? צריך עוד כמה ימי חופש מהעבודה ? תחושות אלו נגררות עד לאסיפה. ואם הן נגררות מעבר למידה הרצויה הן עשויות לעבור שינוי, כאשר תחושות של התרגשות ואי וודאות טבעית יהפכו לחרדה, וחוסר ביטחון . אסיפת ההורים באה לתת את המענה לתחושות אלו של אי וודאות, להעניק תחושת ביטחון ולאפשר להורה ולילד להיערך פיזית ונפשית לשינוי ולמעבר בחייהם. באם נערוך את האסיפה עם תחילת חודש אוגוסט, ההורים, כאמור, יגיעו מוצפים באותן שאלות, אך נקבל הזדמנות פז למנוע את החרדה ולהקטין את אי הוודאות באמצעות האסיפה.

מטרות האסיפה

 1. מתן מידע

 2. שיקוף של תכנית הלימודים המתוכננת לשנה הבאה

 3. שיקוף של תהליכים ואירועים המיועדים לקרות לאורך השנה – מול הילדים ומול ההורים

 4. הדרכה על תהליך ההסתגלות בתחילת שנה לגן וכיצד ההורה יכול לסייע לילדו להסתגל

 5. הכרות עם כל צוות החינוך ובין ההורים לבין עצמם על מנת ליצור תחושת שייכות

 6. יצרת אוירה מקבלת ומכילה והותרת רושם חיובי ומלא ביטחון

אם נקיים את האסיפה בתחילת אוגוסט נוכל ליישם את כל אותן מטרות. אם לא "נמתח" את ההורה עד סוף הקיץ ונותיר אותו לצבור תהיות, פרשנויות וחרדות, נפגוש באסיפה הורה, בעודו פנוי להקשבה, נרגש ולא חרד .

 מסרים חשובים באסיפת הורים

 1. יש לשקף את תכנית הלימודים ואת התפיסה החינוכית בגן באמצעים יצירתיים, לאפשר להורה להתחבר אל הנאמר ולשלוח אותו הביתה עם חומרים כתובים שיסייעו לו להפנים את כל שנאמר ולקבל הדרכה.

 2. כדאי לתת להורים חוברת מידע על המדיניות בגן, לוח חופשות, סדר יום, תפריט וכדומה וגם לאפשר לו לקרוא אותה בבית בעיון ואף לחזור אלינו בשאלות לפני שהשנה התחילה .

 3. באסיפה נדריך את ההורים על תהליך ההסתגלות בתחילת השנה וכיצד הם יכולים לסייע לילדם בתהליך. אחרי הדרכה מקצועית ומעמיקה על הנושא, ההורה יוכל לגשת לביתו ויהיה לו מספיק זמן להכין את ילדו לקראת תחילת שנה דהיינו : לספר לו על הגן ועל כל הדברים הנהדרים שצפויים לו, להביא את הילד לסיור בגן (חשוב מאד לאפשר להורים ולילדים בימים ושעות מוגדרות, להגיע להכרות עם הצוות ועם סביבת הגן)

 לסיכום:

כמו בכל דבר בחיים בכלל ובגן בפרט, לא מומלץ להמתין לרגע האחרון. בהתחשב במגוון האנושי בגן, באופי האינטנסיבי והדינאמי של המסגרת ובמכלול הצרכים של שלושת השחקנים – צוות, ילדים והורים, נדרש זמן להתרחשות בריאה ותקינה של תהליכים והדרכה. הקדימו כמה שניתן את אסיפת ההורים ואפשרו גם להם וגם לעצמכם להגיע מוכנים יותר לתחילת שנה.

שלכן,

מיכל הרפז

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן

#ניהולגן #תעודתגננת

פוסטים אחרונים

הצג הכול

קליטת עובדת חדשה לגן הילדים

לא פעם פנו אלי ליעוץ מנהלות גן מתוסכלות עקב קושי בהתמודדות עם עובדות הצוות החינוכי. בבחינת הדברים לאחור, נראה כי שוב ושוב אותם מקורות לקונפליקטים עולים על פני השטח, בגנים שונים, אצל מנהלות שונות . אחד

© 2020 כל הזכויות שמורות למרכז הרפז | המרכז הארצי להכשרת גננות לגיל הרך

שעות הפעילות שלנו למענה טלפוני:
ימים א' - ה' בין השעות 08:30-15:30

     רחוב שושנה פרסיץ 1 תל אביב

     09-7966566

     info@m-harpaz.co.il

 • Facebook
 • YouTube
 • Instagram

עכשיו תורך להיות גננת

עכשיו תורך להיות גננת!
רוצה לקבל מאמרים? טיפים ועצות בנוגע לעבודה עם גילאי לידה עד 3?
השאירי מייל והצטרפי לניוזלטר השבועי של מרכז הרפז

מאמרים נבחרים

הכשרת גננות

כל מה שאת צריכה הוא לרכוש את הידע ולקבל את התעודה לה את ראויה-שתעשה לך סדר בראש, תיתן לך את הגאווה והמעמד המגיעים לך ותעזור לך למצוא את הדרך הנכונה והמהירה ביותר לתפקיד חייך.
הצטרפי אלינו למסלול להימודים להסמכת גננות לגילאי לידה עד 3

ממליצה מאודדדדד ללימודים במכללת הרפז, תוכנית שנתית לגן אצל המאסטרית מיכל הרפז. קיבלתי ים של חומר לימוד מאוד מעניין . מי שרוצה להרגיש גננת משמעותית בעלת ידע נרחב בכל נושאי הלימוד חייבת ללמוד את זה.

מיה שמש

צרי איתנו קשר בטלפון - 09-7966566 או מלאי את פרטייך