Children's Toys

מאמרים

נמאס לך שהורים מביאים לגן ילד חולה?? קבלי 3 דרכים מידיות להתמודדות

גננת ומנהלת גן יקרה, גם לך המשפטים הבאים עוברים בראש"?

"להורים לא אכפת מהילדים שלהם!"

"בושה, לאן הגענו??"

"ההורות של היום פשטה את הרגל"

"העבודה של ההורים יותר חשובה להם מהילדים שלהם??".

עצוב ומתסכל שנשות חינוך נאלצות להתמודד עם ילדים חולים בגן, נמצאות במאבקים מול הורים ששולחים ילדים חולים לאחר שקיבלו נורופן בבוקר ומבזבזות זמן יקר להשיג את ההורה שבדיוק נמצא באמצע ישיבה חשובה…

אז מה עושים עם המצב המורכב? להלן 3 דרכים שיעזרו לך להתמודד :

  1. הבני שלרב ההורים כן אכפת מילדם! רובם לא ישלחו לגן ילד חולה, רב ההורים יעשו הכל על מנת למצוא פתרון שיאפשר לילד להחלים בבית ברוגע. יחד עם זאת, ההורות של היום היא דבר מורכב- הורים רבים נאבקים תחת הנטל היום-יומי, נמצאים במחסור של ימי מחלה ובאמת חסרי אונים. כמובן שעובדה זו לא מצדיקה הבאת ילד חולה לגן אבל לפעמים ההבנה והאמפתיה מורידה את מפלס המתח שלנו ועוזרות לנו לנהוג ברוגע ולא לאבד את השפיות.

  2. מדיניות מחלות ברורה וחד משמעית – במידה ואין לך מסמך שמכיל את מדיניות המחלות בגן שלך- זה הזמן לכתוב אחד כזה, והיום! חשוב שהמסמך יישקף את הערכים שלך ואת האני מאמין הניהולי שלך. תוכלי להקליק כאן להיעזר בנהלי הבריאות של התמ"ת.

  3. העברי להורים את מדיניות המחלות – הדרך הנכונה ביותר להעביר להורים את מדיניות המחלות היא באסיפת הורים בתחילת השנה, אך אף פעם לא מאוחר.. ואם נדרש לקיים אסיפה נוספת כעת- זמני את ההורים למפגש בנושא.

מהי הדרך האפקטיבית ביותר שיש להעביר את מדיניות הגן להורים, כיצד מטפלים בהתנגדויות של הורים, ובאילו דרכים רותמים את ההורים להיות שותפים ולקחת אחריות לא לשלוח את הילדים חולים לגן ?

  1. חשוב להקפיד שלפחות נציג אחד מכל משפחה יגיע לאסיפה.

  2. מומלץ מאד למסור להורים את נוהלי הבריאות מודפסים ומנוילנים על בריסטול צבעוני עם מגנטים בחלקו האחורי, על מנת לאפשר לתלות במקום בולט בבית.

  3. גם על גבי דף נהלי הבריאות מומלץ לתת להורים תחושה טובה. ניתן ליצור פן אישי ולכתוב בראש העמוד "לכבוד ההורים היקרים של גיא" ולהוסיף תמונה שלו (וכך הסיכוי שנוהלי הבריאות יתלו על המקרר תגדל..) בתחתית הדף יש לכתוב את שם מנהלת הגן, ומספר טלפון וזמנים ליצירת קשר.

  4. קבלי החלטה , לפני המפגש, באילו סעיפים מכלל הסעיפים הכתובים, תרצי ליישם ותצליחי להתמודד עם התנגדויות של ההורים. במידה ותבחרי בסעיפים מסוימים ולא תצליחי ליישם אותם – סמכותך כמנהלת גן תפגע.

החששות שלך מאסיפת ההורים: אכן, זה יכול להיות אולי מאיים לשבת מול כלל ההורים ולהעביר להם מסרים ברורים וחד משמעיים בנושא מחלות ילדים. אך ההכנה המוקפדת שלך ובחירת מוקפדת של הסעיפים הרלוונטיים, תסייע לך להרגיש שלמה ובטוחה יותר להתמודד עם ההורים. כך הסיכוי שלך להצליח גדול יותר.

ומה תאמרי להורים באסיפה ? "הורים יקרים, התכנסו כאן הערב על מנת לשמור על שלומם ובריאות של כלל ילדי הגן. לצערי, ישנם מצבים בהם ההורים שולחים את ילדיהם חולים לגן. אני בטוחה שעצם שליחת הילד לגן חולה קשה גם לכם, אתם בעצמכם נקרעים בין עבודה להורות וכל פעם שאתם שמים את הילד בגן חולה, לבכם נחמץ. יחד עם זאת, חשוב לי להדגיש, גן הילדים אינו מספק מענה לילדים חולים אלא לבריאים בלבד. ולכן, כתבתי למטרה זו מדיניות מחלות שבאמצעותה נוכל תוך שיתוף פעולה מלא לשמור על בריאותם של ילדי הגן. אני מבקשת, בזמן שאני מקריאה מדיניות זו, הורה המתנגד יאמר את דברו בצורה מכובדת ונעימה".

המטרה בבקשה זו היא לאפשר באסיפת ההורים ליצור שיח בין ההורים המתנגדים ולהורים המסכימים למדיניות הגן. אחת התוצאות של שיח זה , היא יצירת 'קואליציה' בין הורים החרדים לשלומם של ילדיהם ובכל פעם שילדם חולה הם נשארים איתו בבית ולא שולחים אותו לגן לבינך- הגננת. הורים אלו, יקימו קול צעקה במקומך, הם יכעסו על ההורים שמתנגדים לסעיפים שהצגת במדיניות המחלות. חשוב שתתני מקום וזמן לוויכוח זה, ולכל היותר כ- 10 דקות. עצם הוויכוח יביא את התוצאה שאליה את שואפת להגיע: נוהלי הבריאות ברורים וחד משמעים והסכמה של כלל הורים ( כולל ההורים המתנגדים).

סיכום השיחה עם ההורים : "אני רואה שישנם הורים שטוענים שניתן במצבים מסוימים לשלוח ילד חולה לגן וישנם כאלו שלא מסכימים על כך. כפי שאתם רואים, ככל שיש הורים רבים יותר יש דעות רבות יותר… לעיתים אפילו בין בני זוג לא תמיד קימת הסכמה מתי יש לשלוח את הילד לגן. ולכן נבנתה מדיניות זו: על מנת 'ליישר קו' וליצור דרך אחת בה כל ההורים בגן מחויבים לשמור על שלומם ובריאותם של הילד בדרך זהה. אני מבקשת מכם לכבד את מדיניות הגן ואת ההחלטות שהתקבלו בה ולא להעמיד אותי ואת הצוות במצב לא נעים ולהביא לגן ילד חולה. אנו נאלץ בצער רב, לשלוח אתכם בחזרה הביתה. אני מודה לכם על שיתוף הפעולה ומאחלת לכולם רק בריאות ובהצלחה".

סיכום

להזכירך, בחרת את נהלי הבריאות בקפידה, לכן חשוב שלאורך האסיפה ובסיומה תפקידי להיצמד לנהלים אילו. כך תשמרי ואף תעצימי את סמכותך כגננת ומנהלת גן. אל תחששי מהעימות, עצם העימות בן ההורים יוצרת אחדות דעים בין ההורים ולכן עימות זה הוא חשוב מאד!!! בתום האסיפה, תחלקי להורים את המדיניות הכתובה והמנוילנת כך שהם יוכלו לתלות אותה על המקרר.

אהבת ?

שתפי עם החברות !

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן

#תעודתגננת

פוסטים אחרונים

הצג הכול

קליטת עובדת חדשה לגן הילדים

לא פעם פנו אלי ליעוץ מנהלות גן מתוסכלות עקב קושי בהתמודדות עם עובדות הצוות החינוכי. בבחינת הדברים לאחור, נראה כי שוב ושוב אותם מקורות לקונפליקטים עולים על פני השטח, בגנים שונים, אצל מנהלות שונות . אחד

© 2020 כל הזכויות שמורות למרכז הרפז | המרכז הארצי להכשרת גננות לגיל הרך

שעות הפעילות שלנו למענה טלפוני:
ימים א' - ה' בין השעות 08:30-15:30

     רחוב שושנה פרסיץ 1 תל אביב

     09-7966566

     info@m-harpaz.co.il

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

עכשיו תורך להיות גננת

עכשיו תורך להיות גננת!
רוצה לקבל מאמרים? טיפים ועצות בנוגע לעבודה עם גילאי לידה עד 3?
השאירי מייל והצטרפי לניוזלטר השבועי של מרכז הרפז

מאמרים נבחרים

הכשרת גננות

כל מה שאת צריכה הוא לרכוש את הידע ולקבל את התעודה לה את ראויה-שתעשה לך סדר בראש, תיתן לך את הגאווה והמעמד המגיעים לך ותעזור לך למצוא את הדרך הנכונה והמהירה ביותר לתפקיד חייך.
הצטרפי אלינו למסלול להימודים להסמכת גננות לגילאי לידה עד 3

ממליצה מאודדדדד ללימודים במכללת הרפז, תוכנית שנתית לגן אצל המאסטרית מיכל הרפז. קיבלתי ים של חומר לימוד מאוד מעניין . מי שרוצה להרגיש גננת משמעותית בעלת ידע נרחב בכל נושאי הלימוד חייבת ללמוד את זה.

מיה שמש

צרי איתנו קשר בטלפון - 09-7966566 או מלאי את פרטייך