Children's Toys

מאמרים

נשיכות בגן הילדים

מי לא היה במצב שילדיו נשכו או ננשכו? …. איזו גננת הצליחה לצלוח את השנה מבלי להתמודד עם תופעה של נשיכות בגן הילדים ? מביך…והתוצאה-מזעזעת… ואנו עלולים, הורים וגננות כאחד להגיב בהתאם לתחושות הקשות שלנו.

בכדי להבין כיצד רצוי להגיב, ראשית חשוב להבין מה מקור הבעיה: נשיכות לרוב באות לידי ביטוי בגיל שנתיים בו הילד עובר תהליכי ספרציה (התנתקות) מהאם, מהמבוגר האחראי והתומך, ומנסה ללמוד להסתדר בעולם: איך להשיג את הבובה, איך לקבל את מלוא תשומת הלב מהסביבה, איך להיות ראשון בין כולם… ברגע שהילד לומד להסתדר באמצעות השפה, באמצעות מיומנות חברתיות, ובאמצעות ידע בשליטה ברגשות ויכולת בדחיית סיפוקים כך בהתאמה כמות הנשיכות תפחת.

ילדים לעיתים נושכים גם בגלל ה"נשיקה נשיכה" שהם מקבלים מהוריהם… לעיתים ההורים מבטאים את אהבתם ב"נשיקה נשיכה" וכך גם ינהג הילד. סיבה נוספת היא קושי בויסות חושי. ישנם ילדים שיש להם צורך במגע עמוק, ואחת הדרכים שלהם היא לנשוך.

למרות שהתוצאה כואבת ומזעזעת לא מדובר באלימות, אלא בחוסר ידע של הילד כיצד ליצור מיומניות חברתיות בעולם בו הוא חי.

מה ניתן לעשות ? ראשית, ננסה להבין את הסיבה לנשיכה.

– כמובן שאם ההורה מנשק-נושך עליו להפסיק זאת במידי! – הגבול להתנהגות הלא רצויה חייב להיות ברור וחד משמעי: "אצלנו בגן/בבית לא נושכים". – יש להעניק את מלוא תשומת הלב לילד הננשך, ולא לילד הנושך. – גם כשהמסר עובר בצורה חד משמעית הילד ימשיך לנשוך עד שהוא ילמד מההורים ומצוות הגן מיומנויות חדשות ויפנים כיצד נוהגים בחברה. – הבית והגן צריכים לשנס מותניים ולעבוד בשיתוף פעולה לטובת הצלחת הנושא. – ככל ששני הצדדים (ההורים והגן ) יהיו שקופים וברורים אחד עם השני, יאמינו אחד בשני ויבינו שרק בשיתוף פעולה יצליחו ללמד את הילד מיומנויות וכלים חברתיים-כך יוטב לילד.

על הגננת/הצוות החינוכי, למסור את המידע להורי הילד הננשך בצורה אוביקטיבית ומבלי לתת פרשנויות אישיות לנושא. כמובן, מי הוא הילד שנשך- אינו רלוונטי כלל וכלל. יש ליידע גם את הורי הילד הנושך. לשני הצדדים יש להסביר מהן הסיבות לנשיכה, כאמור מעלה, לא מדובר באלימות.

בהצלחה

שלכן,

מיכל הרפז

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן

© 2020 כל הזכויות שמורות למרכז הרפז | המרכז הארצי להכשרת גננות לגיל הרך

REYO.TECH בניית אתרים

שעות הפעילות שלנו למענה טלפוני:
ימים א' - ה' בין השעות 08:30-15:30

     רחוב שושנה פרסיץ 1 תל אביב

     09-7966566

     info@m-harpaz.co.il

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

עכשיו תורך להיות גננת

עכשיו תורך להיות גננת!
רוצה לקבל מאמרים? טיפים ועצות בנוגע לעבודה עם גילאי לידה עד 3?
השאירי מייל והצטרפי לניוזלטר השבועי של מרכז הרפז

מאמרים נבחרים

הכשרת גננות

כל מה שאת צריכה הוא לרכוש את הידע ולקבל את התעודה לה את ראויה-שתעשה לך סדר בראש, תיתן לך את הגאווה והמעמד המגיעים לך ותעזור לך למצוא את הדרך הנכונה והמהירה ביותר לתפקיד חייך.
הצטרפי אלינו למסלול להימודים להסמכת גננות לגילאי לידה עד 3

ממליצה מאודדדדד ללימודים במכללת הרפז, תוכנית שנתית לגן אצל המאסטרית מיכל הרפז. קיבלתי ים של חומר לימוד מאוד מעניין . מי שרוצה להרגיש גננת משמעותית בעלת ידע נרחב בכל נושאי הלימוד חייבת ללמוד את זה.

מיה שמש

צרי איתנו קשר בטלפון - 09-7966566 או מלאי את פרטייך