Children's Toys

מאמרים

עוברים לגן עיריה

מתוך "נענע 10 אמא"

עונת ההרשמה לגני הילדים נפתחה וזה הזמן לשאול, האם הגיעה העת להעביר את הילד מן הגן הפרטי אל גן העירייה? כל מה שרציתם לדעת עליהם: חוקים, תקנות ודרכי הרשמה ואיך לעשות את המעבר מבלי להיפגע? הידעתם כי חוק חינוך חובה מיועד רק עבור בני חמש ומעלה? דהיינו, גן חובה בלבד. מיכל הרפז, יועצת חינוכית ופדגוגית לניהול גני ילדים, מנהלת מרכז הרפז, עוזרת לנו למנות את יתרונות וחסרונות גני העירייה ולהבין את משימת המעבר החדשה.

חוק זה חוק

נתחיל מן העובדה שכדי להירשם לאחד מגני העירייה או המועצה, עליכם להיות רשומים כתושבי המקום. במידה והינכם שוכרים דירה ולא שיניתם את כתובתכם הישנה, כנראה שתקבלו זימון הקשור בכתובת המופיעה בתעודת הזהות שלכם. לכן, חשוב מאוד להסדיר את העניין ממש עכשיו. הזימונים נשלחים כעת (ינואר-פברואר), אך בדרך כלל ההרשמה נעשה בסביבות יוני-יולי. עם הזימון ניגשים בימים ובשעות שהורו לכם, אל המועצה או העירייה ושם מתקיים תהליך של איסוף נתונים. את פרטי הגן אליו הילד שלכם יצוות, תקבלו לקראת סוף יולי, כאשר בספטמבר שנת הלימודים מתחילה.

האם אוכל לבחור לאיזה גן יצטרף הילד?

"בדרך כלל לא. יש מועצות/עיריות, שמאפשרות להורים להציע באיזה גן חשקה נפשם, אך זה לא תמיד עובד. הורה לא תמיד מקבל את הגן אותו הוא ביקש, וגם לא תמיד את הגן הקרוב לביתו, במידה וקיימת מצוקה אזורית של גנים".

כיצד נעשית ההיכרות עם הגן החדש?

"ברוב הגנים מקיימים אסיפות הורים שנערכות באמצע אוגוסט, ויש אלה העושים זאת בתחילת ספטמבר כששנת הלימודים כבר החלה. ברוב הגנים נוהגות הגננות לקיים רגע לפני תחילת שנת הלימודים מפגש הורה-ילד, בשעות אחה"צ, אז מגיע כל ילד עם אחד מהוריו וזוכה להיכרות קצרה". מה קורה אם הגן לא נראה לי ושנת הלימודים עומדת להתחיל?

פירסום"תוכלו לגשת לעירייה/מועצה עם בקשה להחליף גן, אבל קחו בחשבון שזה לא תמיד יקרה, כי רובם כבר רשומים. עוד חשוב שהורים יידעו כי תזמון הרישום המהיר חשוב מאד. מי שנרשם ראשון תופס את מקומו, מי שמגיע מאוחר מדי, יכול לעבור לגן שהוא מרוחק מביתו או שלא מתאים לו. ביום הרישום אף אחד במועצה לא ידון איתכם על טיב הגנים או לאיזה גן תגיעו בסופו של דבר".

התחרות קשה

כמות הילדים שולטת: בגן עירייה יש עד 35 ילדים, עם צוות של גננת מוסמכת וסייעת. בגן פרטי כמות הילדים משתנה, אך הצוות גדול יותר, בד"כ מדובר במטפלת עבור חמישה ילדים ולא תמיד ה"גננת" היא גננת מוסמכת מטעם משרד החינוך.

כמה מעלות לגננת העירייה

יתרונותיה של הגננת בגני העירייה בולטים: היא מוסמכת ומקצועית, היא נמצאת תחת פיקוחו של משרד החינוך ועל כל גן מפקחת אזורית שמתפקידה לבצע ביקורי פתע ובדיקות בגן לטובת הילדים. עוד יוצאת הגננת להשתלמויות חובה שמפרות אותה ומעדכנות אותה בשיטות הכלליות שקבע משרד החינוך. החוק קובע, שאם בגן פרטי יש יותר מעשרה ילדים בגילאי שלוש ומעלה, מחובתה של הגננת להסדיר את פיקוחו של משרד החינוך, לקבל את ההיתרים הקבועים בחוק ולהעסיק גננת מוסמכת ומקצועית מטעם משרד החינוך. מה שלצערנו לא ממש קורה.

המחיר כן קובע

גני עירייה זולים יותר מגנים פרטים ועל כך אין עוררין. אך גני עירייה מסתיימים בשעה 13:20. אם תרצו, יותר נכון תצרכו להשתמש בשירותי הגן עד השעה 16:00 ולעיתים מאוחר יותר, תיאלצו להשאיר את הילד בצהרון שאינו בפיקוח משרד החינוך, אלא גוף פרטי ששוכרת העירייה שמחליף את הגננת בסיום יום עבודתה. מכאן, שהילדים נפרדים לשלום בתום יום החינוך מן הגננת ועוברים לידיים אחרות, לא חלילה טובות פחות, פשוט אחרות. ידיים שמספקות לרוב ארוחת צהריים, חוגים, פעילויות העשרה, זמן שינה ועוד. אם תחליטו להשאיר את ילדכם עד השעה 13:20 בלבד, לא תיהנו מארוחת צהריים חמה, מה שכן קורה בכל הגנים הפרטיים, גם אלו המסיימים את עבודתם בשעה 13:00. איך מתכוננים? גן פרטי: חמש על כל ילד . הרפז ממליצה לנו שנתפוס את המעבר מגן פרטי לגן עירייה כמו מעבר רגיל לגן חדש. "החששות של ההורה הן בדיוק אותן חששות, לא משנה באיזה גן יבחר. זה אכן לגיטימי, אך אסור להורה להקרין את חששותיו לילד. ילד לא צריך להכיל את ספקות ההורה, הוא צריך להיכנס לגן נקי, מוכן ובטוח בעצמו".

נשארים שנה?

אם אתם שוקלים להשאיר את ילדכם עוד שנה בגן הפרטי והוא כבר בן שלוש, והקבוצה לשנה הבאה אכן מאפשרת זאת, ממליצה לנו הרפז שנתייעץ עם הגננת. היא מכירה את ילדנו לא פחות טוב מאיתנו, יש לה אינדיקציה מול ילדים אחרים ומול טווח הגילאים המיועד גם לשנה הבאה. אם מבחינה רגשית אתם חשים שאינכם מוכנים: גם אתם וגם הילד, וותרו ולכו על המקום הרגוע, כמובן אם תוכלו לאפשר זאת כלכלית. אך אם ילדכם מוכן ברמה הרגשית, הקוגניטיבית, ההתפתחותית ויכולותיו אף בולטות כבוגרות יותר, אולי כדאי שתשקלו להעבירו לגן עירייה, שהרי בסופו של דבר, בגיל שלוש, ארבע או חמש, הוא ייאלץ לעבור ולהתמודד. חשוב שתזכרו שהשיקולים הם אינדיבדואלים ואין חוקיות שקובעת, כמו תמיד, הכל תלוי בכם.

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן