Children's Toys

מאמרים

ערכה להכנת הילד וההורה לתחילת שנה בגן הילדים

רבותיי, ההתלחשויות בין ההורים החלה !! בגן של הבן שלי מסתגלים תוך יומיים, בגן של הבת שלי המנהלת אומרת שזה אורך שבוע….. "אני לא מאמינה….צריך לקחת עוד שבוע חופש מהעבודה בתחילת ספטמבר ולא ברור לי למה ??"

בתחילת שנה, הורים יחד עם ילדיהם, עומדים מול אתגר הקיים בכל מעבר ושינוי בחיים. חודשי הקיץ החמים עוברים בניסיון לספק לילדים פעילויות והמון תשומת לב שקשה להעניק בשאר חודשי השנה. מעברו השני של חודש אוגוסט, מביט לו חודש ספטמבר עמוס בתחושות של חוסר וודאות. הורים שילדיהם צפויים להיכנס לגני עירייה ומועצה מצויים במתח עצום לקראת המעבר המשמעותי עבור הילד ועבורם. הורים אשר מכניסים את ילדיהם לגנים חדשים, טרם יצרו יחסי אמון וביטחון עם המטפלים בגן החדש והם חשים חרדות לגיטימיות לחלוטין שיתמוססו עם הזמן. ויש את ההורים שמחזירים את ילדיהם לאותו גן המוכר והאהוב אך הילד שיצא מהשגרה עשוי להישאב שוב לתהליכי ההסתגלות מחדש בסביבה שמחד גיסא מוכרת ומאידך שונה לחלוטין עם אווירה שאיננה דומה לשגרה ולו במעט.

התחושה אשר מקשה במיוחד על התהליך הינה תחושת חוסר הוודאות. כשאנו מבינים מול איזה אתגר אנו נציבים, את המשמעויות שלו וכיצד עלינו לפעול, אנו מגיעים אליו מוכנים מנטאלית ופיזית ולפיכך, אנו מסוגלים להתמודד ולהסתגל מהר וטוב יותר.

כיצד אנשי החינוך בגן יכולים להכין את הילד וההורה לתחילת שנה בגן על מנת ליצור וודאות ולפנות את המשאבים לתהליך ? התשובה היא, ליצור וודאות מלאה לגבי העומד להתרחש ! כיצד עושים זאת ??

גנים רבים מסיימים את פעילותם במהלך חודש אוגוסט. זו ההזדמנות ליצור ערכת הכנה לקראת תהליך ההסתגלות בתחילת שנה. הערכה יכולה להימסר באסיפת ההורים או בכל זמן אחר לפני תחילת השנה החדשה וכמה שיותר מוקדם. בערכה, תוכלו להכניס את המידע שאמור להעניק להורה מענה לכל שאלה והתלבטות תוך מתן ידע מקצועי והכוונה.בכך תוכלו ליצור תחושת וודאות ואף ציפייה והתרגשות לקראת תחילת שנה . לערכה הכניסו : 1. מאמר להורה בנושא "כיצד תסייע לילדך בתהליך ההסתגלות לגן הילדים בתחילת שנה ". למאמר – לחץ כאן מטרות המאמר הן :

  1. לפרט להורה על כל המשמעויות הטמונות בתהליך ההסתגלות לגן הילדים עבור הילד ועבורו כהורה

  2. להסביר להורה מה הילד חש בתהליך ההסתגלות וכיצד הוא כהורה יכול להכין את ילדו מראש לקראת התהליך

  3. לנרמל (להפוך לנורמאלי) את התחושות הכבדות אותן חש ההורה ולהפוך אותן לשכיחות בקרב כל הורה וילד המסתגל לגן חדש. כמו כן, לתת תחושה של לגיטימיות להבעה של אותן התחושות.

  4. להעניק להורה מידע וכלים יישומיים להתמודדות עם התהליך מול הילד ומול הגן

  5. לחזק את שיתופי הפעולה בין ההורה לצוות הגן בכל הקשור בתהליך

2. תרשים מלא המפרט על כל תהליך ההסתגלות שקבע מנהל הגן . בתרשים יש לפרט את הדברים הבאים : כמה זמן ייערך התהליך ומתן רציונל ברור המסביר מדוע ימי ההסתגלות נקבעו בדרך שנקבתם וכיצד הם מסייעים לילד להסתגל טוב יותר. פרטו לגבי סדר היום בכל אחד מימי ההסתגלות.לדוגמא : יום ראשון לגן הילדים : שעת פתיחת הגן – 8:00 מי מגיע בבוקר – הורה וילד זמן שהות בגן – הורה וילד ביחד 3 שעות פעילות : 8:00-9:00 – פעילות חופשית הורה וילד ( יש לסדר את הגן לפעילות הורה וילד לשעה הראשונה, ניתן ליצור ערכות – רעיונות חווייתיים לפעילות בתוך מרחב הגן והחצר ולאפשר להורה וילד לבחור לגשת לפעילות שירצו) 8:40 – מפגש יחד עם ההורים והילדים 9:00-9:40 התאספות של כל ההורים והילדים בחצר ( יש לספק מקום מרווח לכל ההורים והילדים כדי לא ליצור צפיפות, חוסר סבלנות ואי נעימות, ניתן לפרוס מחצלות מעט כיסאות ועוד מקומות נוחים במיוחד לכולם). בהתאספות, מנהלת הגן והגננת יציגו את עצמן, יסבירו בקצרה על מה מתוכנן להיום, ויתבצע משחק הכרות בין ההורים והילדים. 9:40-10:30 – ארוחת בוקר ( יש להגיש את כל מה שמוגש לילדים באופן שגרתי כדי שההורים יוכלו לראות את התפריט וגם ליהנות ממנו באותו יום יחד עם הילדים). 10:30-11:00 – פעילות חווייתית להורים ולילדים. מומלץ כבר בערכה לספר על הפעילות ( כל מנהל יחשוב בצורה יצירתית על פעילות מהנה במיוחד עבור ההורה והילד כזו שתשקף את הגישה החינוכית בגן ולא גמיק בלבד. חשוב שהפעילות לא תהיה ארוכה ומעייפת מידי שהרי משאבים רגשיים רבים נתונים להסתגלות ולכן כולם יתעייפו מהר מאד).

בסוף היום יקבלו ההורה והילד גירוי נוסף לפעילות ביום השני. יום ב' שעת פתיחה – 7:00 מי מגיע בבוקר – הורה וילד זמן שהות – הורה שעתיים וילד עוד שעה בנפרד *כמובן על פי תהליך הסתגלות הנבנה על תפיסת עולמכם …. וכן הלאה ….

3. מכתב אישי ואוטנטי ממנהלת הגן להורה. במכתב חשוב לחשוף את הרגשות והמניעים של המנהלת (התרגשות, רצון עז להצליח, אתגר חדש וכו'..)על מנת ליצור קרבה ולמעשה "לשבור את הקרח" בתוך מערכת היחסים בין ההורה למנהלת הגן. כמו כן, לצד רגשות כנים אלו, חשוב לתת להורה ביטחון במקצועיות ובניסיון שמחזיקים המנהלת וצוות החינוך., באסיפת ההורים הנערכת במרבית הגנים לקראת תחילת שנה, חשוב לשוחח על הערכה, להבהיר דברים, להעלות שאלות ותהיות ולרתום את ההורה לשיתוף פעולה .ערכה זו יכולה לסייע גם לאנשי החינוך בגן החווים תהליך הסתגלות מידי ספטמבר ולאפשר להם בהירות וביטחון.

הכתבה מאת מרכז הרפז בע"מ