Children's Toys

מאמרים

פסח בגן הילדים כהזדמנות להטמיע ערכים של סדר וארגון

האביב הגיע, העצמים ירוקים, עטופים בפירות ריחניים וילדי הגן בשיא פריחתם. פסח הוא חג באמת מאד מיוחד, מלא בסיפורי אבות נפלאים ומלא בערכים לחיים. האווירה מתחילה להשתנות עם צאת חג הפורים וכולם פתאום נעשים מאד עסוקים. ניקיונות, קניות ועוד אין סוף של הכנות לקראת חג ארוך וגדוש בחוויות משפחתיות המאחדות את כולנו כעם. ובגנים לא ניתן להתעלם מהופעתם של פרחים נפלאים על השטח הסובב את הגן. ילדים עם גננות יוצאות קבוצות קבוצות לזהות, להריח ולמשש כל פרח בסביבה. ובתוך הגן שומעים על סיפורי החג ועל סמליו. מאחורי כל סמל מסתתר ערך נפלא ככלי שישמש את ילדי הגן למשך כל ימות חייהם . אחד הערכים הבולטים ביותר בחג הוא סדר וארגון. אנו חיים בעידן בו הימים נעים בקצב מסחרר. סדר היום כל כך דינאמי בכל מסגרת אליה אנו נכנסים. לטוב ולרע, ילדנו בדור זה, נולדו לתוך הקצב המהיר ולומדים להדביק אותו על מנת לא להישאר מאחור. כל מנהלת גן, גננת ומטפלת חיות את הדינאמיות הקיימת בגן. סדר היום בגן אומנם די קבוע אך ישנם כל כך הרבה דברים לעשות יחד עם אלמנטים בלתי צפויים, בכל זאת, מדובר בילדים והזמן כה קצר בשביל כל מה שאנו כל כך רוצים להספיק. מעטות הגננות שיעידו שהן מספיקות כל מה שהן תכננו ואין זה תלוי ברצון טוב וחריצות. בשל הקצב הגובר, סדר וארגון הינם ערך המשמש כאחד הכלים היעילים ביותר שאדם יכול להחזיק. גם אדם המחזיק בקשיי התארגנות יכול לרכוש כלים שיסייעו לו להתמודד כל עוד הוא מאמין בערך זה ותרומתו בחייו. בפסח זוהי הזדמנות מצוינת לשוחח עם הילדים על ערך זה וחשיבותו בחייהם. ילדים יבינו שבאם המשחקים לא יחזרו למקומם כשסיימו לשחק, הם לא יוכלו לשוב ולשחק בהם מאוחר יותר מכיוון שהכל יהיה הפוך ודברים עשויים ללכת לאיבוד. גננות יקרות, סדרו את הגן עם הילדים תוך הדגשת המטרות בכל פעולה. תוך כדי שהילדים מסדרים את הגן, השתמשו בכישורים מוטוריים, קוגניטיביים, סנסוריים וחברתיים. תוכלו ללמד את הילדים יכולות מיון והכללה ע"י משימת מיון קוביות או חרוזים על פי צבעים תוכלו למיין ולהכליל את משחקים על פי מרקמים, מחוספסים, חלקים, חדים,רכים, קשים וכדומה. תוכלו ללמד את הילדים למנות ע"י הפרדת מספר מסוים של קוביות או כל משחק אחר בקופסאות נפרדות. תוכלו לחזק את יכולת ההבנה והפעולה על פי הוראות ולתת לילדים משימות מאד מוגדרות תוכלו לתת לכל ילד בגן או לכל קבוצת ילדים אחריות על ניקיון של פינה מסוימת תוכלו לתת משימות הקשורות בסדר וארגון, כאלה המחייבות שיתוף פעולה ניתן לתת גם להורים את האפשרות לחזק ערך כה חשוב זה גם בבית ולשתף את הילדים במשימות ההכנה לקראת הפסח תוך שימוש בכישורים השונים וחיזוק תחושת האחריות, השיכות והביטחון. הילדים לא רק ילמדו משמעויות הקשורות לחג, הם יחזקו וירכשו כישורים רבים, יחושו שותפות בעשייה, יחזקו את הביטחון העצמי ותחושת המסוגלות וילמדו אודות ערך חשוב במיוחד – סדר וארגון. וזאת בדיוק הלמידה המשמעותית בחייו של הילד. זה עשוי לגזול יותר מזמנכם, אין לספק, אך הרווח הוא אדיר לכל הצדדים שבאם יסתכלו על כך בצורה חיובית, כולם גם מאד ייהנו יחדיו.

חג פסח שמח אביבי וכשר לכולם.

שלכן,

מיכל הרפז

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן

© 2020 כל הזכויות שמורות למרכז הרפז | המרכז הארצי להכשרת גננות לגיל הרך

שעות הפעילות שלנו למענה טלפוני:
ימים א' - ה' בין השעות 08:30-15:30

     רחוב שושנה פרסיץ 1 תל אביב

     09-7966566

     info@m-harpaz.co.il

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

עכשיו תורך להיות גננת

עכשיו תורך להיות גננת!
רוצה לקבל מאמרים? טיפים ועצות בנוגע לעבודה עם גילאי לידה עד 3?
השאירי מייל והצטרפי לניוזלטר השבועי של מרכז הרפז

מאמרים נבחרים

הכשרת גננות

כל מה שאת צריכה הוא לרכוש את הידע ולקבל את התעודה לה את ראויה-שתעשה לך סדר בראש, תיתן לך את הגאווה והמעמד המגיעים לך ותעזור לך למצוא את הדרך הנכונה והמהירה ביותר לתפקיד חייך.
הצטרפי אלינו למסלול להימודים להסמכת גננות לגילאי לידה עד 3

ממליצה מאודדדדד ללימודים במכללת הרפז, תוכנית שנתית לגן אצל המאסטרית מיכל הרפז. קיבלתי ים של חומר לימוד מאוד מעניין . מי שרוצה להרגיש גננת משמעותית בעלת ידע נרחב בכל נושאי הלימוד חייבת ללמוד את זה.

מיה שמש

צרי איתנו קשר בטלפון - 09-7966566 או מלאי את פרטייך