Children's Toys

מאמרים

שיקולים בבחירת גן ילדים

עונת ההרשמה לשנת הלימודים הבאה פותחת את שעריה. ההורים מודאגים, מתלבטים ובעיקר מקווים שלא לפגוש מולם את הגננת האיומה. בואו להכיר את פרופיל דמותה.

איך מזהים גננת שחוקה ? "לדבריה של מיכל הרפז, מנהלת מרכז הרפז , העצמה עסקית וחינוכית לגני ילדים, אחד הדברים שאנו צריכים לבדוק בהגיענו לביקור חדש בגן ילדים אז פוטנציאלי, הוא מהי הסיבה שהגננת הקימה את הגן ופתחה את שעריו. "גננת שחוקה תתנהל כאילו אינה ממש רוצה להיות שם, היא לבטח הייתה מעדיפה לשבת בנחת מתחת לעץ קוקוס ולנפוש. גננת שכן רוצה להיות שם, מתנהגת כמי שרואה את תפקידה כשליחות, כמקדמת ומעצימה את הילדים בתוך הגן, היא מחנכת דור והתנהגותה ניכרת בהתאם". גננת שלא אוהבת את המקצוע שלה, מחדדת הרפז, היתה רוצה לעשות דברים אחרים. "יש מורות בביה"ס למשל, שרוצות לצאת לפנסיה ומשרד הבריאות מכריח אותן להישאר, אז נוצר בלגן וחוסר שליטה, חוסר סדר וארגון, חוסר אמפתיה לילדים ולהורים, וכך נעשית גם ההקבלה לגן".

זיהוי ראשוני

חיונית וקשובה המלצתנו היא להתרחק מגננת שחוקה ועייפה – מותשת רגשית ונפשית מכל מה שעובר עליה. נכון שקשה לזהותה, אך שוב עליכם להפעיל חושים מחודדים. התרחקו מגננת חסרת ביטחון שכל דבר מפיל אותה, מלחיץ אותה וגורם לתשובותיה להתבלבל. חשוב שתזכרו שלא נכון לתקוף גננת בשאלות שליליות. אין סיבה לתקוף, מציינת הרפז, דווקא כי ילד עומד באמצע. "תפקיד הגננת וההורה, במהלך שנת הלימודים כולה, לשפר את רמת התקשורת שלהם כדי שבסופו של דבר, כל מהלך שיעשו יהיה לטובת הילד. ברגע שיש חוסר איזון, לא ניתן לעבוד בשיתוף פעולה לטובת הילד כי חלה בעיה בתקשורת".

התרחקו מגננת שאין לה גישה חינוכית אחת – תשאלו מה הנוהל לגבי גמילה למשל, אז תוכלו לבדוק אם יש התאמה חינוכית בין הדרך שלה לדרך שלכם". חפשו אם קיימת כימייה ביניכם – דבר שחשוב לזהות מן ההתחלה. בדקו האם הגננת מפגינה ידע התפתחותי שמתאים לגיל הילד שלכם. חשוב לדעת שהגננת נמצאת גם בשבילכם וגם בשביל הילד. שתהיה מוכנה לקחת חלק בבעיות התפתחותיות והאישיות של הילד. והכי חשוב, שהגננת לא תהיה שופטת ותרים גבה, שתבוא ממקום של הדרכה ולא ממקום של ביקורת.

ומה לגבי החיבור של הילד לגננת, לגן?

"חיבור של ילד לגן מושתת פעמים רבות על כמה ההורה מרגיש שלם עם הגן. ילדים לרוב נקלטים מהר למסגרות. חשוב לדעת ששפיטה היא הדדית ברגע שיש ביקורת משני הצדדים, גם מצד ההורה וגם מצד הגננת – לא פעם הילד לא מצליח להיקלט. להורה קשה כי הוא לא משחרר, ואפילו רק דרך שפת הגוף שלו. לכן, מאוד חשוב שההורה יהיה שלם בבחירת הגן, יתלבט היטב עם עצמו וישתדל להתרחק כמה שיותר מכל מה שמזכיר לו גננת מהגיהינום".

שלכן,

מיכל הרפז

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן

פוסטים אחרונים

הצג הכול

תודה לך גננת יקרה

סופה של שנת הלימודים הגיע, בחלק מהגנים כבר נערכו מסיבות הסיום ובחלקם עדיין לא. נראה כי סוף השנה הוא זמן טוב לסגירת מעגלים והתייחסות לכל אשר היה בשנה שעברה. מידי שנה, לכל מסיבת סיום, נערכים ההורים הרשו

© 2020 כל הזכויות שמורות למרכז הרפז | המרכז הארצי להכשרת גננות לגיל הרך

שעות הפעילות שלנו למענה טלפוני:
ימים א' - ה' בין השעות 08:30-15:30

     רחוב שושנה פרסיץ 1 תל אביב

     09-7966566

     info@m-harpaz.co.il

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

עכשיו תורך להיות גננת

עכשיו תורך להיות גננת!
רוצה לקבל מאמרים? טיפים ועצות בנוגע לעבודה עם גילאי לידה עד 3?
השאירי מייל והצטרפי לניוזלטר השבועי של מרכז הרפז

מאמרים נבחרים

הכשרת גננות

כל מה שאת צריכה הוא לרכוש את הידע ולקבל את התעודה לה את ראויה-שתעשה לך סדר בראש, תיתן לך את הגאווה והמעמד המגיעים לך ותעזור לך למצוא את הדרך הנכונה והמהירה ביותר לתפקיד חייך.
הצטרפי אלינו למסלול להימודים להסמכת גננות לגילאי לידה עד 3

ממליצה מאודדדדד ללימודים במכללת הרפז, תוכנית שנתית לגן אצל המאסטרית מיכל הרפז. קיבלתי ים של חומר לימוד מאוד מעניין . מי שרוצה להרגיש גננת משמעותית בעלת ידע נרחב בכל נושאי הלימוד חייבת ללמוד את זה.

מיה שמש

צרי איתנו קשר בטלפון - 09-7966566 או מלאי את פרטייך