Children's Toys

מאמרים

תחת כנפך – מה ההבדל בין פינוק לחיזוקים בגיל הרך ?

מתוך "נענע 10 אמא"

העצמה אישית אצל ילדים הוא נושא חשוב מאוד, אשר מקנה בסיס להתפתחותם האישית לטווח הרחוק. אז איך עושים זאת בלי להגזים? כיצד נעודד אותם במינון הנכון? ואיך נדע להבחין בין פינוק ובין חום ואהבה?

הורים רבים, עם כוונות חיוביות במיוחד, נוטים לחזק את ילדיהם, בכל הזדמנות אפשרית, ומונעים מהם את האפשרות להבחין בין עיקר לטפל. אחת ממלכודות ההורות הקשות ביותר, היא הצורך במושלמות. טובי המומחים טוענים כי אין הורות מושלמת, יש הורות שנרקמת, שנלמדת למען הילד ויחד איתו. נתחיל מן המקום שבו נבין כי תהליך ההעצמה הינו ארוך טווח. אז כיצד נוכל לעמוד על שלנו, מבלי להישמע שליליים כל כך, ומבלי שנקח חלק בערעור בטחונו האישי של ילדנו?

השלכות המושלמות

מיכל אורן, מנהלת מקצועית, מכללת "צעד ראשון", מסבירה כי הורים רבים מקנים דגש רב, יותר מבעבר, על שיפור היכולות הקוגניטיביות של הילד, על מנת "לייצר" ילד חכם יותר. "הם שמים דגש על ההתפתחות המוטורית וההתנהגותית של הילד, כאשר בעצם כדי להתמודד עם שאר בני גילו חשוב שיהיו לו יכולות חושיות ומוטוריות טובות". בשל חוסר ההצלחה הנובע ממצבים כגון אלה, הילד עשוי לחוש תסכול, חוסר ביטחון, ותחושת ערך עצמי נמוך, גם אם הוא מאוד חכם ונבון. אדרבא, אומרת מיכל, היכולות הקוגניטיביות נשענות על היכולות המוטוריות והחושיות המתפתחות בשנתו הראשונה של התינוק.

מחזקים במידה

תינוק המתפתח בצורה תקינה, מקבל לאורך כל הדרך פידבקים חיוביים מעצם הצלחתו להגיע למטרה שהציב לעצמו. מיכל מציעה שנזכור את הדוגמא של תינוק שהצליח לזחול, כיוון שרצה להגיע לחפץ שנמצא בקצה החדר. התינוק הזה יחוש סיפוק מכך שהגיע בכוחות עצמו למטרה. תפקיד ההורה לעורר את המוטיבציה של הילד, וכמובן להעניק לו את התנאים שיאפשרו לו להצליח. חשוב לתת לילד פידבקים חיוביים לאורך החיים, אך במידה. "ברגע שהורה נוטה לשבח ולהלל על כל צעד ושעל של התינוק, הילד גדל בניסיונות לרצות את הוריו ולעשותם גאים. חשוב שהילד יפתח חשיבה עצמאית, ולשם כך, תפקיד ההורה הוא ללוות את הילד, לאתגר אותו, לאפשר לו להתנסות בדברים חדשים, וכן לאפשר לו התנסויות, שבסופן יוכל גם להיכשל, מה שעשוי בסופו של דבר לחזקו".

כיצד מעצימים?

מגיע לי חיזוק חיובי, הדרך היעילה ביותר מבחינתנו להעצמת בטחונו של הילד, היא בראש ובראשונה להיות איתו. מיכל טוענת כי אחת הבעיות הקשות ביותר היום, היא שעות העבודה הארוכות של ההורים. הורים כיום מבלים את רב שעות היום בעבודה, בעוד הילדים גדלים בסביבה של מטפלות או בגן הילדים. "יש להקצות את השעות המעטות, לבילוי משותף ואיכותי, שכולל מגע רב, בין אם באמצעות ליטוף או חיבוק או בין אם בדרך של פעילות גופנית משותפת, שכוללת בתוכה מגע בין ההורה לילד. כל פעילות גופנית והוצאת אנרגיה הן של ההורה והן של הילד בגן השעשועים או במשחקייה, תורמת לקשר שבין ההורה לילד, ובוודאי לביטחונו העצמי".

מיכל הרפז, יועצת להקמה וניהול גני ילדים ומנחת קבוצות הורים, מתארת ילד שאינו מועצם, כמי שנפגע גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך: "מעבר לפן הקוגניטיבי, קיים גם הפן החברתי והרגשי. על ההורים לחזק ולראות את הדברים החיוביים שהילד עושה, במקום להתרכז כל הזמן ביכולותיו השליליות". הביטויים השליליים שאנו שולחים אל ילדנו, בכל פעם שבה נשקפת סכנה לחייו או שהוא נוטה (לדעתנו) לעשות לנו דווקא, משדרים אכזבה קשה, שעשויה להשפיע גם על הילד. הרפז טוענת כי הורה שיש לו את היכולת לחזק מעשים חיוביים ולא להתמקד בשלילי, יוכל להעצים את ילדו בדרך חכמה.

עודף חיזוקים

לגבי עודף חיזוקים, מסבירה הרפז, כי יש לשמור שלא לעבור את גבול ההגזמה. המטרה לשקף לילד בעיקר את מעשיו החיוביים. "פינוק הוא הצורך לעשות לילד שירותים מיותרים, שהוא מסוגל לעשות בעצמו". חום ואהבה היא תפיסתו האישית של כל אדם, חלקם מגיעים כביטויים חיוביים, וחלקם כמגע חם ואוהב. מכאן שהורים רבים טועים ונוטים לחשוב שילד מפונק, לא ידע להסתדר בחיים, ומחסירים ממנו כמויות של חום ואהבה על מנת שלא לפנק אותו. מותר להתאכזב? הרפז מציעה לנו כן להתאכזב, דווקא כשהילד אינו עומד בציפיות שלנו, בתנאי שיהיו רלוונטיות לגילו של הילד. אל נצפה מילד בן שנתיים שיידע לקרוא אותיות רק מתוך זיכרון (כי חברו לגן יודע לעשות זאת). חשוב שנשמור על גבול ריאלי.

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות הוכיחו כי הזמן לארוחת ערב משותפת מלכד את כל בני המשפחה ומעניק תחושת שייכות והתייחסות אישית. הרפז ממליצה שנאמץ את מסורת ארוחת הערב המשותפת, נלמד להקשיב לילדנו, נתעניין בהם, נספר גם על עצמנו, נשתף אותם בהכנת הארוחה או עריכת השולחן וניתן להם להיות חלק מהיצירה המשפחתית המגובשת.

כדי להתמיד בתהליך העצמה, חשוב כי נאמץ את הנוסחה החיובית, לא נתמקד בשלילי. נזכור כי הזמן המשותף שלנו עם הילדים הוא הזמן לפנק, לחבק ולגעת, בכך נוכל להעצים ולהעשיר אותם בתחושות שיתקשרו ישירות למקום חם ואוהב, המקום שתמיד יהיה הבסיס האיתן שלהם, הבית.

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן