Children's Toys

מאמרים

תפקיד הסייעת בגן הילדים

האם שאלתם עצמכם, מהו באמת תפקידה של הסייעת  בגן הילדים ולאיזו הסמכה היא זקוקה? יצאנו לבדוק מה בין חוק ומציאות.  נראה כי הסייעת בגן הילדים העירוני נדחקת לפינה חשוכה בעוד אור הזרקורים מופנה אל ראשה של הגננת. מהו תפקידה, הסמכותיה המקצועיות ומשכורתה על גבול המינימום של הסייעת בישראל? מיכל הרפז, יועצת לניהול חינוכי ופדגוגי לגני ילדים, מנהלת מרכז הרפז, עוזרת לנו להבין את פרופיל דמותה.

כל אחת יכולה להיות סייעת

"תפקידה של הסייעת להעניק חינוך מקסימלי לילדי הגן", טוענת הרפז בתקיפות. אך האם לסייעת כישורים חינוכיים הדומים לכישורי הגננת? נכון שיש צורך בהשכלה חינוכית בכדי לחנך ולטפל בילדים, אך אין דרישה חוקתית, מה שמסביר שכל אחת יכולה היום להיות סייעת".

חלוקת תפקידים

תפקיד הסייעת נתפס בעיני רבים כתפקיד נחות, אך רק ממבט חטוף על התנהלות הגן, ניתן להבחין שלא כך הדבר. תפקידה של הסייעת לסייע לגננת בהתעסקות השוטפת בגן. בין אם בניקיונות, החלפות, האכלות וזמן בילוי עם הילדים. הרפז מחדדת כי הגננת היא שמביאה לגן את הידע המקצועי ואף מחלקת את פעילות ומטלות הגן בינה לבין הסייעת. כך שהפן החינוכי נשאר בידיה.

עובדות שונות – גופים שונים

קצת בירוקרטיה: הגננת היא עובדת של משרד החינוך ואילו הסייעת, היא עובדת של העיירה או המועצה. לעיתים, במידה ומתעוררת בעיה בגן, בשל מחלוקות בין הגננת לבין הסייעת, אין אף גוף שיכול לקחת על עצמו את האחריות ולעזור להן להסתדר.

עניינים פנימיים

"עצם העובדה שהגננת והסייעת אינן בוחרות אחת את השנייה, הן שייכות לגופים שונים, ובאות מרקע והשכלה שונים, עולות וצצות בעיות ואינטריגות פנימיות. הגננת צריכה להוכיח עצמה מחדש, מול הורי הילדים, בעוד הסייעת מצידה חשה לעיתים כמו "פועלת ניקיון". במצב כזה יכולה להיווצר תחרות בין הגננת לבין הסייעת, תחרות שפוגעת בכל הקשור לעבודה עם ילדים".

מאבקי כוחות בגן ילדים

"זה לא חדש שקיימים מאבקי כוחות בגני ילדים. בשל העיסוק התמידי בעצמן ובמלחמות שלהן, הן אינן פנויות לילדים. הסייעת עשויה להיפגע גם מן העובדה שההורים מתייחסים יותר לגננת, היא בעלת ההשכלה, היא הדומיננטית". הילדים מצידם מתייחסים תמיד באופן שווה למי שמעניק להם, ודווקא מצידם, הגננת והסייעת יכולות להרוויח יחס שווה – במידה ויעניקו כזה.

איזה תפקיד נוטלת הסייעת בחינוך ילדנו?

לגננת יש התחייבויות חינוכיות, את זה כולנו יודעים – היא יוצאת ללא מעט השתלמויות בשנה, שמאתגרות אותה ומעדכנות אותה בתכנים החינוכיים הרלוונטים. ואילו הסייעת, יוצאת אולי לשתי השתלמויות שאינן מקנות לה מספיק ידע וכלים מקצועיים לחינוך הילדים. אך האם בדרך זו או אחרת הסייעת לוקחת חלק בחינוך ילדינו? "לעיתים הסייעת יכולה להפעיל שיקול דעת ולחנך את הילדים: בזמן מפגש, כששני ילדים רבים בחצר, בשעת יצירה או בפתרון משברים. כל דבר שמתרחש בגן ילדים כולל שיקולים חינוכיים".

שוב נשאלת השאלה: האם גם לגננת וגם לסייעת גישה חינוכית מקבילה? האם הן צריכות להתפשר ולמצוא את העמק השווה למען הילדים? "הסייעת צריכה להתאים עצמה אל הגננת. היא אשת המקצוע ובעלת השכלה רלוונטית, ואילו הסייעות בדרך כלל מביאות חינוך מבית. זה נכון שהן צריכות לעבוד בשיתוף פעולה, אבל לא ממקומה של הסייעת להשליט דרך חינוכית, גם אם היא עובדת באותו הגן כבר עשרים שנה והגננת יכולה להיות הבת שלה".

ההורים צריכים לדאוג

הפתרון, לדבריה של הרפז, הוא תקשורת וקשר טוב בין הגננת לסייעת. במידה והילדים נשארים לבד עם הסייעת, אל דאגה, היא ממלאת את תפקידה כראוי. לא כל רגע בגן הוא רגע חינוכי. לילדים יש רגעי הנאה רבים, את רוב זמנם הם מבלים במשחק וביצירה ועל הדרך לומדים כל העת דברים חדשים.

אין גננת בלי סייעת

העובדה הברורה היא שהגננת זקוקה לסייעת, בדיוק כמו שמשרד עורכי דין גדול ויוקרתי אינו יכול להסתדר ללא שירותיה של מזכירה. המצב הנתון בישראל הוא שבכל גן ילדים (שאינו פרטי), יש גננת אחת וסייעת אחת שמפקחות יחד על קבוצה של עד 35 ילדים. הרפז טוענת: גן ילדים זקוק ליותר מסייעת אחת, מה שיעזור לשיפור היחסים, אולי גם לעזרה מקצועית והכי חשוב לגוף מקצועי, עירייה או משרד החינוך, שייקחו אחריות על כל מה שמתרחש בגני הילדים".

שלכן,

מיכל הרפז

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן

#ניהולגן #תעודתגננת