Children's Toys

מאמרים

10 טיפים שיעזרו לך לעבור את תקופת סוף השנה בגן בהצלחה


מטפלות וגננות מחכות ומצפות לחופשת הקיץ, הרי אפשר להבין את זה, לכולן יש צורך במילוי מצברים, במיוחד לאור השנה המאתגרת שעברה על כולנו. האווירה הזו עשויה להשפיע על המתרחש בגן: כשצוות הגן לא רגוע- הילדים מגיבים בהתאם. הם חשים את אי השקט, וכתגובה הם פחות רגועים, מה שעלול להגדיל את הסיכוי לגילויי אלימות ותוקפנות ביניהם. מה אני מציעה לעשות במצב שכזה ? הנה 10 עצות שימושיות ויעילות שיספקו לילדים ולצוות הנאה רוגע ושלווה. מחוץ לגן:

  1. שנו את סדר היום הקבוע – בין השעות 8:00-9:30 צאו לחצר הגן. אפשרו לילדים משחק חופשי, אפילו אפשר להיערך ולהפוך את ארוחת הבוקר לפיקניק מהנה בחצר.

  2. השתמשו בארגז החול! – החול בגן הוא אמצעי נהדר להרגעת הילדים. החול מסייע לוויסות ומשרה תחושה של רוגע. הרי לא סתם ילדים אוהבים ללכת לים.

  3. מים בששון – נסו להשפריץ מים על הילדים!  זה כייף, זה מהנה, ותורם לתחושת רוגע בהמשך היום.

  4. שולחן מים – קחו גיגית גדולה, ניתן להעמיד אותה על שולחן, או להניח על הרצפה ולשים בתוכה מים צוננים ונעימים. בגיגית אפשר להציע שפע של משחקים, בסבון או קצף גילוח, בצעצועי פלסטיק בגדלים וצבעים שונים, בספוגיות בצורות שונות. הילדים מסוגלים לשקוע במשחק שכזה זמן רב.

בתוך הגן:

  1. שולחן חול- אם חול מרגיע מווסת ומפתח את החושים והתחושות- אז בואו ונכניס אותו לגן. ניתן להוסיף חיות או כל אביזר אחר שיעשיר את עולמם הדמיוני של הילדים.

  2. חימר- אמנם חומר עתיק וישן…אך אין כמוהו. חימר הינו חול טבעי עם מים המאפשר לילדים עבודה מעמיקה, ניסוי וטעיה. החימר גם הוא כמו החול מעדן ומווסת יצרים ומרגיע מאד את הילד.

  3. חול קינטי- כמו כל דבר סינטטי, החול אמנם נעים למגע ולמשחק ובטח מרגיע את הילד אך היכולות לפיסול נמוכות הרבה יותר מהחימר וגם יכולת המחקר .אך גם זו הזדמנות נהדרת למשחק.

  4. קצף גילוח- הוא חומר עדין שנותן לילדים תחושה מאד נעימה. הילדים מורחים אותו על השולחן או על חלונות/קירות הגן, ובהדרגה מחזקים את חגורת הכתפיים שמשפיעה ישירות על היציבה, על שריר הפה, הלשון והלסתות, מה שמאפשר לילד לחזק את יכולת הדיבור, את שרירי הידיים והאצבעות שצריכות לאחוז צבע , לצייר, בהמשך לכתוב. חשוב שלקצף לא יהיה ריח חזק. יש ילדים שעשויים להיות רגישים לכך.

  5. צבעי ידיים- חומר צבעוני בעל מרקם שונה מכל החומרים שמניתי עד כה- משחקים בו בדיוק כמו עם קצף הגילוח והוא תורם בצורה דומה להתפתחות הילד וויסותו הפיזי והרגשי. בניגוד למשחק בקצף גילוח- כאן כמובן מקבלים גם תוצר סופי.

  6. בצק- אני ממליצה בחום לא לקנות בצק, אלא להכין אותו יחד עם הילדים, משלב הקמח והמים עד לשלב הלישה והמשחק . כל פעם שעושים בצק חדש ניתן לשנות את ציבעו , כך שבמקום מים ניתן להוסיף גואש צבעוני ומרענן.

לסיום אומר לכן: אני יודעת שמשחק בחומרים הוא מלכלך, את הילדים ואת הגן, אך עצרו ובידקו עם עצמכן מהם סידרי העדיפות שלכן ? גן ילדים נקי וילדים לא רגועים או ילדים רגועים, מלוכלכים ונהנים 🙂 אשמח לשמוע מכן איך היה שלכן, מיכל רוצה ללמוד עוד על עבודה על ילדים בגילאי לידה עד 3? לחצי כאן