Children's Toys

מאמרים

4 דרכים להתמודד עם הורה חרדתי בגן הילדים


גננות רבות מנסות להבין: מדוע ההורים מושכים זמן בבקרים וממאנים לעזוב את הפעוט הקטן? מדוע הם מחפשים סיבות להישאר בגן זמן רב יותר מהנחוץ? מדוע הם מתייצבים מוקדם מהרגיל רק כדי "לגנוב" עוד כמה דקות של שיחה עם הגננת בנוגע לילדם? מדוע הם שואלים כל כך הרבה שאלות שאינן תמיד רלוונטיות, ובעיקר: מדוע ההורים "מנדנדים" בלי הרף ומותחים ביקורת על הגננת או הגן? ראשית, בואו נעשה סדר בבלגאן: אין הורה נודניק, יש הורה חרד. מתפקידה של הגננת להבין כי הורה שפועל באחת מן הדוגמאות שהוצגו, עושה זאת בשל סיבה אישית שמקורה בחרדה, שעבורו היא מוצדקת. אני טוענת כי אין הורה קשה – יש הורה שקשה לו. כיצד תתמודדי עם הורה חרדתי בצורה הטובה ביותר?

 1. הכירי את הסיבות להורות חרדית:

 • אפקט הילד הבכור.

 • בן ראשון אחרי שתי בנות (או להיפך).

 • קושי בכניסה להיריון או בעיות במהלך ההיריון.

 • נישואים מאוחרים ו/או לידה בגיל מאוחר.

 • בעיות טראומטיות אישיות של ההורה (שאותן חווה בעבר).

 • ילד עם עיכוב התפתחותי.

כל אלו מעידים כי כל הורה יכול להגיע לגן עם ערימה לא קטנה של בעיות אישיות, היכולות להצטייר לעיתים כביקורת תובענית בדרישות מול הגן. בדיקה יותר מעמיקה מגלה הורה פצוע רגשית ובעל קושי, הזקוק להכלה ולתמיכה מהגננת ומצוות הגן.

 1. בני אמון עם ההורים בגן הילדים– גננת שלא תבין את המקום ממנו ההורה פועל ולא תגלה הבנה, לא תצליח ליצור תקשורת המושתתת על אמון, תקשורת המספקת תחושה של בטחון לה ההורה זקוק כל-כך. תפקידה של הגננת לתת את התחושה כי הגן הוא המקום הכי בטוח עלי אדמות לילד ולהורה.

 2. אל תיקחי אישית את התנהגות ההורה- התנהגות ההורה היא בעדו ולא נגדך ולכן כך הוא מתנהג בגן שלך או בכל מקום אחר, לכן, ככל שתהיי יותר אמפטית, מכילה ומקבלת כך בהתאמה רמת החרדה שלו תרד.

 3. פני זמן לניהול שיחה מעמיקה עם ההורה החרדתי– כשאת מזהה כי ההורה חרדתי, חש אי שקט וחוסר רוגע בגן, קבעי פגישה אשר בה ההורה יוכל לשתף את תחושותיו ואת תוכלי לראות כיצד תוכלי לעזור לו להיקלט לגן בהדרגה.

ניתן להקצות זמן להורה גם בתוך גבולות הגן, למשל בשעות שבין 13:00-15:00 בעוד הקטנטנים ישנים את מנוחת הצהריים. לסיכום, הורה חרדתי הוא הורה שתמיד ניצב עם האצבע על הדופק, חוקר, בודק, שואל ולא מפסיק לדאוג לילדו, שמתערב ללא הרף בעבודת הגננת, ומתקשה לשתף פעולה עם הצוות כאשר נדרש אני מאמינה כי גם להורה יש קשיים וצרכים, לדעתי, חלק משמעותי מתפקיד גננת הוא עבודה עם הורים. גננת שתבקר את ההורה ולא תקבל אותו, שלא תהיה שם גם מול הקשיים שלו, תפסיד אותו. רוצה ללמוד עוד על תקשורת עם ההורים בגן הילדים? הצטרפי אלינו ללימודי הכשרת גננות ומנהלות גןפוסטים אחרונים

הצג הכול

© 2020 כל הזכויות שמורות למרכז הרפז | המרכז הארצי להכשרת גננות לגיל הרך

שעות הפעילות שלנו למענה טלפוני:
ימים א' - ה' בין השעות 08:30-15:30

     רחוב שושנה פרסיץ 1 תל אביב

     09-7966566

     info@m-harpaz.co.il

 • Facebook
 • YouTube
 • Instagram

עכשיו תורך להיות גננת

עכשיו תורך להיות גננת!
רוצה לקבל מאמרים? טיפים ועצות בנוגע לעבודה עם גילאי לידה עד 3?
השאירי מייל והצטרפי לניוזלטר השבועי של מרכז הרפז

מאמרים נבחרים

הכשרת גננות

כל מה שאת צריכה הוא לרכוש את הידע ולקבל את התעודה לה את ראויה-שתעשה לך סדר בראש, תיתן לך את הגאווה והמעמד המגיעים לך ותעזור לך למצוא את הדרך הנכונה והמהירה ביותר לתפקיד חייך.
הצטרפי אלינו למסלול להימודים להסמכת גננות לגילאי לידה עד 3

ממליצה מאודדדדד ללימודים במכללת הרפז, תוכנית שנתית לגן אצל המאסטרית מיכל הרפז. קיבלתי ים של חומר לימוד מאוד מעניין . מי שרוצה להרגיש גננת משמעותית בעלת ידע נרחב בכל נושאי הלימוד חייבת ללמוד את זה.

מיה שמש

צרי איתנו קשר בטלפון - 09-7966566 או מלאי את פרטייך