Children's Toys

מאמרים

9 דרכים מועילות להצבת גבולות ברורים להורי הגן

גננות רבות חוששות מלהציב גבולות להורים מתוך חשש שמה ההורים  לא יהיו מרוצים, יאמרו דברים לא טובים על הגן ואף יעזבו לגן אחר. החשש של הגננות טבעי אך אני מאמינה שההיפך הוא הנכון- ככל שנציב להורים גבולות ברורים יותר כך רמת שביעות הרצון של ההורים תגדל . מדוע רמת שביעות הרצון של ההורה תגדל? מהסיבה שגבול בטחון ! ככל שמנהלת הגן תדע להציב גבולות להורים, להבהיר להורה מה מותר ומה אסור, לתת הוראות ולהטיל איסורים, בהתאם למדיניות שלה- כך ההורה ירגיש יותר בטחון ויהיה יותר מרוצה. במאמר זה אציג בפניך 9 דרכים יעילות להעלות את רמת שביעות הרצון של ההורים באמצעות הצבת גבולות.

 1. התמקדות במטרה אחת ברורה לגננת קיים מגוון רחב של דרישות מההורים. היא אינה יכולה לדרוש את הכל בו זמנית.  דרישות מרובות ייצרו בקרב ההורה תחושת אנטגוניזם מהגננת.

מה עלייך לעשות ? עלייך לערוך רשימה של גבולות להורים ולהחליט מהם הגבולות הקריטיים שלך ועל מה את מוכנה לוותר.

עלייך להתעקש על גבול שחשוב מאוד עבורך אך על גבול שחשוב פחות עלייך לוותר ולא לציין אותו בפני ההורה.

בדרך זו תוכלי להתמקד בעקרונות החשובים לך ביותר שיתקיימו בגן. לדוגמא : אם לגננת לא משנה אם הורה יגיע בסוף היום בשעה 17:00 או 17:10, היא תבקש להגיע עד השעה 17:00 אך לא תעמוד על כך. אם גבול זה חשוב לה היא תהיה נחושה וברורה ולא תוותר.

 1. תפיסת עולם חינוכית מגובשת שממנה נגזרים הגבולות

על מנהלת לידע את ההורים מבעוד מועד באמצעות אסיפת הורים לגבי תפיסת העולם החינוכית שלה ומדיניות הגן . מדיניות שתסביר להורה מהם החוקים והכללים בגן.

מה עלייך לעשות?

כבר באסיפת ההורים ספרי להורים מהי תפיסת העולם החינוכית שלך וכיצד היא באה לידי ביטוי בגן.

כשההורה יראה שיש לך אני מאמין מגובש, גם אם הוא לא יסכים איתך, הוא יבין שאת מפעילה שיקול דעת מקצועי לחינוך הילדים.

באופן זה ההורה ידע מראש מהם גבולות ההתנהגות בגן.

 1. ריתמי את צוות הגן למדיניות שלך בנוגע לגבולות

פעמים רבות מנהלות גן קובעות את גבולות הגן אך אינן מעבירות את המידע לצוות כדי שכולן תנהגנה מול ההורים ובתוך הגן עם אותם הגבולות.

מה עלייך לעשות ?

על מנהלת הגן לשוחח עם צוות הגן בטרם התחילה השנה, להבהיר ולשתף במדיניות הגן ( גבולות הגן).

בתחילת התהליך תהיינה עובדות שתתנגדנה לחלק מהגבולות אך ככל שתדונו יותר ותסבירי רציונאל חינוכי לכל גבול כך יגדל הסיכוי שהן תקבלנה את הגבולות שאת מציבה.

 1. הגיבי בעקביות בשיטתיות ובנחישות

תגובה לא עקבית מבלבלת את ההורה ופוגעת בתהליך הפנמת הגבול .כמו כן, חוסר החלטיות כתוצאה מאי נעימות פוגעת ביכולת להציב גבולות באופן ברור.

מה עלייך לעשות?

יש להגיב בעקביות ובשיטתיות בכל פעם שההורה עובר את הגבול שהציבו לו.

עשי זאת בנחישות – לעיתים הצבת גבולות כרוכה באי נעימות, כמו לבקש מההורה לחתום על חוזה בזמן שהוא בטוח כי זה מיותר ולא הכרחי. גם אם את מרגישה כי את משלמת מחיר רגשי מסוים – זה לטווח קצר בלבד. לטווח הארוך הנחישות שלך בהצבת הגבול תמנע חיכוכים וויכוחים בעתיד.

 1. עידוד באמצעות חיזוקים חיוביים

ההורים פעמים רבות מרגישים צורך במילה טובה או שתיים, לא יותר מזה.

מה עלייך לעשות?

שקפי להורה את המעשים החיוביים שלו והימנעי מהערות על מעשים שליליים. לדוגמא הורה שיוצא מהעבודה באמצע היום כדי לשוחח עם מנהלת הגן על בנו : "אני מודה לכם שהגעתם בשעה 13:00 לשוחח על בנכם, אני יודעת שזה לא היה פשוט…"

השיקוף יכול להיות גם על מעשים קטנים הנראים חסרי משמעות . העצמת ההורה הוא תהליך לא פשוט, אך הכרחי לטובת מתן כלים רגשיים להתמודדות של ההורה עם ילדו.

 1. נאה דורש נאה מקיים

פעמים רבות הורים טוענים שמנהלת הגן דורשת מהם דברים שהיא בעצמה לא עומדת בהם.

לדוגמא, גננת דורשת להגיע לקחת את הילדים עד השעה 17:00 בזמן שהיא מאחרת יום יום לפתוח את הגן.

מה עלייך לעשות ?

להוות דוגמה אישית זהו תנאי הכרחי בהצבת גבולות.

לפני שאת מציבה גבול להורה בדקי שאת מסוגלת לעמוד בו, אחרת הסיכוי שההורה יממש אותו קטן מאד.

 1. הגיבי בצורה שקולה ולא אמוציונאלית

לעיתים, במקרים בהם מוצו כל הדרכים האחרות ללא הועיל, אין מנוס מהצבת גבולות. כדי שהמהלך יעזור ולא יזיק הוא צריך להינתן לאחר שיקול דעת יסודי ולא כתגובה אימפולסיבית במהלכה פורקת המנהלת את כעסה וזעמה.

מה עלייך לעשות ?

עלייך לשוחח עם ההורה לא כשאת לא כעוסה או פגועה, כי אז השיחה תהיה מאד אמוציונאלית ופוגעת והסיכוי לרתום אותו לגבול נמוך ביותר.

במידה ואת כועסת או פגועה המתיני מספר ימים, הירגעי ורק כשתרגישי שאת מסוגלת לשוחח עם ההורה מבלי לפגוע בו שוחחי עימו. עדיף לתת לו להמתין מספר ימים מאשר לחזור אליו מהר ולהיכשל בשיחה.

 1. רצוי שההורה יקבל אזהרה

אם מנהלת הגן תיגש להורה ותציב לו גבול ללא כל אזהרה מוקדמת תיווצר התנגדות גדולה מאד.

מה עלייך לעשות ?

לפני קבלת "העונש" עלייך לעדכן את ההורה מבעוד מועד. הדרך הטובה ביותר היא כבר באסיפת ההורים לידע את ההורים מהם הנהלים בגן ומה קורה אם ההורה לא עומד בהם . לדוגמא: בפעם הבאה שתאחר לקחת את בנך עם תום יום הלימוד בגן תאלץ לשלם XXX ש"ח.

חשוב שיהיה קשר בין תגובת המנהלת לבין המקרה.

במידה ו"העונש" יהיה שרירותי ואינו קשור למעשה שבעטיו הוא ניתן, תהיה התמרמרות ולעיתים קרובות המטרה לא תושג.

 1. כבדי את ההורה

חשוב במיוחד שגננות תקפדנה על שמירת כבודו של ההורה, כאשר הן מציבות לו גבולות. הצבת גבולות בצורה לא מכבדת, למשל תוך שימוש בהתבטאויות פוגעות יוצרת אנטגוניזם של ההורה כלפי המנהלת והגן.

מה עלייך לעשות?

כל מנהלת גן שרוצה לעבוד בשיתוף פעולה עם ההורה לטובת הילד חייבת לכבד את ההורה ולא לצאת נגדו. אם מנהלת הגן תצא נגדו יהיה ביניהם מאבקי כוח תמידיים וכולם יצאו נפסדים. כמובן שעלייך לשמור גם על כבודך.  למשל: אין לעבור בשתיקה על צעקות של ההורה כלפי מנהלת הגן, ניתן לאמור להורה – "אני מבינה שאתה כועס, אך עדיף שנשוחח בפעם אחרת כשנוכל לשוחח באופן רגוע ושקול".

לסיכום

חשוב שמנהלת הגן תספק להורה הרגשת ביטחון, הרגשה שיש לו על מי לסמוך. כאשר את מחליטה להציב גבולות בפני ההורה חשוב לעשות זאת באופן חד משמעי, בעקביות ובהחלטיות. חשוב שמנהלת הגן המציבה גבולות תרגיש בטוחה בצדקת דרכה, כיוון שההורים יבדקו את מידת ההחלטיות שלה. אם מנהלת הגן אינה עקבית, יעבור להורה מסר כפול וסותר, ההורה ירגיש מבולבל ולא ידע איך לנהוג, לכן חשוב מאוד לשמור על גבולות ברורים ועקביים ולהתמיד בהם.

בהצלחה, מיכל הרפז

רוצה ללמוד עוד על עבודה עם הורים בגן הילדים בגן פרטי?

השאירי פרטים ונחזור אליך בשמחה

פוסטים אחרונים

הצג הכול

קליטת עובדת חדשה לגן הילדים

לא פעם פנו אלי ליעוץ מנהלות גן מתוסכלות עקב קושי בהתמודדות עם עובדות הצוות החינוכי. בבחינת הדברים לאחור, נראה כי שוב ושוב אותם מקורות לקונפליקטים עולים על פני השטח, בגנים שונים, אצל מנהלות שונות . אחד

© 2020 כל הזכויות שמורות למרכז הרפז | המרכז הארצי להכשרת גננות לגיל הרך

שעות הפעילות שלנו למענה טלפוני:
ימים א' - ה' בין השעות 08:30-15:30

     רחוב שושנה פרסיץ 1 תל אביב

     09-7966566

     info@m-harpaz.co.il

 • Facebook
 • YouTube
 • Instagram

עכשיו תורך להיות גננת

עכשיו תורך להיות גננת!
רוצה לקבל מאמרים? טיפים ועצות בנוגע לעבודה עם גילאי לידה עד 3?
השאירי מייל והצטרפי לניוזלטר השבועי של מרכז הרפז

מאמרים נבחרים

הכשרת גננות

כל מה שאת צריכה הוא לרכוש את הידע ולקבל את התעודה לה את ראויה-שתעשה לך סדר בראש, תיתן לך את הגאווה והמעמד המגיעים לך ותעזור לך למצוא את הדרך הנכונה והמהירה ביותר לתפקיד חייך.
הצטרפי אלינו למסלול להימודים להסמכת גננות לגילאי לידה עד 3

ממליצה מאודדדדד ללימודים במכללת הרפז, תוכנית שנתית לגן אצל המאסטרית מיכל הרפז. קיבלתי ים של חומר לימוד מאוד מעניין . מי שרוצה להרגיש גננת משמעותית בעלת ידע נרחב בכל נושאי הלימוד חייבת ללמוד את זה.

מיה שמש

צרי איתנו קשר בטלפון - 09-7966566 או מלאי את פרטייך